Стилистот на Меланија Трамп: Добро е што белата шапка добива втор живот

Трамп ја носеше белата екстравагантна шапка за државната посета на францускиот претседател Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит во Белата куќа во 2018 година, со потпис на Ерве Пјер


САД – Додека мејнстрим медиумите и социјалните медиуми продолжуваат да зујат за одлуката на Меланија Трамп да ја продаде на аукција белата елегантна шапка со широк обод што таа ја носеше во државна посета за добротворни цели, нејзиниот стилист Ерве Пјер се согласува со таа одлука.

Одлуката на поранешната прва дама лично да одржи 14-дневна аукција за три предмети со почетна понуда од 250.000 долари, привлече внимание на националните медиуми и предизвика критики. Дел од приходите се наменети за добротворни цели кои ја поддржуваат нејзината иницијатива „Биди најдобар“, со тоа што на децата од згрижувачки семејства им овозможува пристап до образованието за компјутерски науки и технологија. Организациите кои ќе ги обезбедуваат тие услуги не беа идентификувани на страницата на Трамп од четвртокот попладне.

Трамп ја носеше белата екстравагантна шапка за државната посета на францускиот претседател Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит во Белата куќа во 2018 година. Трамп ја продава на аукција на нејзината страница како дел од колекцијата „Шеф на државата“, со писмо за автентичност од Трамп, акварел Антоан Кулон на кој ја носи капата и NFT на сликата. За време на претседателствувањето на нејзиниот сопруг, Трамп беше под лупа и често критикувана за нејзиниот моден избор, некогаш непотребно, иако важи за најзгодната прва дама. 

Во интервјуто во четвртокот, Пјер рече: „Навистина сум среќен што оваа шапка што беше за државната посета на Франција има втор живот. Навистина се надевам дека ќе биде успешна и дека ќе можат да соберат пари за сите причини, без разлика дали се работи за згрижување или што и да е тоа што таа го прави. Ако може нешто да помогне, мислам дека е прекрасна идеја. Не знам зошто критикуваме ако правиме само нешто добро. Ако поддржува добра кауза, добро за неа“.

Пјер, дизајнер кој помина добар дел од својата кариера во Каролина Херера,  работи во Њујорк. Роден во Франција, тој стана државјанин на САД во август 2016 година – неколку месеци пред да ја запознае Трамп и да почне да работи како нејзин стилист. Пјер ја дизајнираше белата шапка со истата бела ткаенина на костумот на Мајкл Корс што првата дама го носеше во таа прилика.

„Се сеќавам дека навистина сакав да ја имам оваа шапка и тоа беше забавен проект да се направи“, рече Пјер, додавајќи дека шапката во неговиот ум  наликува на оние со потпис на Ив Сен Лоран од 80-тите и 90-тите.

Наместо визии за Кетрин Денев, многумина на социјалните мрежи во тоа време ја споредија шапката со широк обод со онаа што ја носеше ликот на Оливија Поуп на Бијонсе и Кери Вашингтон во телевизиското шоу „Скандал“. Пјер беше изненаден од таквите толкувања, но вели дека е тоа што е.

„Со критиките и коментарите, тоа е како кога се прегледува колекција. Потоа, кога ќе се појави во јавноста, во воздухот, на социјалните мрежи и во печатот, повеќе не ви припаѓа вам. Тоа е некако бизарно, бидејќи повеќе не сте креаторот. Тоа е многу интересно. Кога дизајнерот создава нешто, интерпретацијата нема никаква врска со изворот на изработката и со инспирацијата. Без разлика дали тоа е уметност, парче облека, кореографија – што и да е, потоа и припаѓа на јавноста. Тоа е и убавината на некој начин. Вие сами донесувате пресуди. Со свој сензибилитет реагирате на уметничко дело, на слика, на скулптура или на парче облека“, рече тој. „Понекогаш, за жал, боли. Кога толкувањето е целосно исклучено од она што го имав на ум, велам: „Ох, по ѓаволите“.

Пјер додаде: „За државната посета која беше многу формална, шапката беше многу кралска и сосема соодветна. За тоа повеќе реагирав како Французин. За мене тоа беше убав начин да се оддаде почит. Таа носеше американски дизајнер [Мајкл Корс] и француско-американски дизајнер за шапка. Беше бело. Чевлите на Christian Louboutin беа сини, а ѓоновите беа црвени. Значи, ги имавте црвеното, белото и синото целосно – црвеното беше навистина случајно.

Опишувајќи ја комбинацијата на бои „како несериозна, само симпатична“, Пјер рече: „Секогаш ја цитирам г-ѓа Херера: „Модата, во еден момент, исто така мора да биде за очи и не секогаш целосно да се проучува под микроскоп“.

Пјер рече дека продолжува да се консултира со Трамп и дека е многу среќен поради тоа. Иако продолжува да работи во модата со неколку лични клиенти, тој поминува половина од своето време работејќи во уредување на домот. Што се однесува до тоа дали Трамп е заинтересирана за лансирање на линија за облека, Пјер одби да коментира. (WWD)