Србија прв пат со повеќе од 1.000 новозаболени

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 1.053 нови случаи со корона вирус.

Во истиот период починаа пет пациенти.

Тестирани биле 9.430 примероци.

На респиратор се 39 пациенти.

Вчера во Србија беа регистриани 341 новозаболен, но очекувано затоа што беше понеделник и во недела се прават помалку тестирања. Загрижувачка беше бројката на примени пациенти во болница. Имено, вчера беа примени 107 пациенти. До пред два дена имаше и само 26 пациенти на респиратор.

Надлежните од утрово предупредуваа на високи бројки, а се повеќе се размислува за воведување нови мерки како затворање на угостителски објекти порано и воведување ПЦР тест за влез во земјата.