Србија повторно со близу 400 новозаболени, 11 починати

 

Во Србија во последните 24 часа тестирани се 7.955 луѓе, од кои позитивни на корона вирус се 396.

Починаа 11 лица на кои порано им бил утврден Ковид-19, со што вкупно од почетокот на пандемијата починаа 472 лица, а на респиратор се 187 пациенти.

Во регионалниот ковид сентар во Нови Пазар има 218 пациенти, од кои седум на респиратор. Според координаторот на општата регионална болница Мирсад Џерлек, состојбата се смирува и секојдневно примаат помалку пациенти, за разлика од пред една недела

Во привремената ковид болница во Белградска арена во моментот има 225 пациенти. Таму може да се сместат 500 пациенти.