Србија: Нови три смртни случаи од Ковид 19, на респиратори 62 лица

Српските власти соопштија денеска за уште три смртни случаи од новиот корона вирус во државата.

Според нив, во изминатите 24 часа потврдени се уште 44 случаи на заразени со што вкупниот број е 785. Вкупниот број на починати од тој вирус во Србија е 16.

Хоспитализирани се вкупно 540 луѓе заразени со Ковид-19 од кои 62 во критична состојба – на респиратори.