Србија немаше сили да успее, беше поразена од Швајцарија; Камерун ги шокираше Бразилците

Последните двајца осминафиналисти се тимовите на Бразил и Швајцарија


 

Последните два учесници во осминафиналето на Светското првенство во Катар се Бразил и Швајцарија. Во осминафиналето ќе се сретнат Бразил – Кореја и Швајцарија – Португалија. Србија и Камерун си одат дома.

Бразил излезе во значително изменет состав во однос на стартот на првенството, Србија со ударен напаѓачки тандем за прв пат на ова СП, Митровиќ – Влаховиќ, а Швајцарија без капитенот и многу важниот голман Јан Зомер, но и без стандардниот стопер Елведи, кој отсуствуваше поради болест.

Бидејќи Бразил веќе обезбеди пласман во осминафиналето, поинтересната средба одење понатаму ја одиграа Швајцарија и Србија. И беше отворено од двете страни и исклучително интересно и возбудливо, па во првите 45 минути двете екипи на моменти беа во осминафиналето.

Се започна со неверојатна грешка на српската одбрана, но Емболо, а потоа и Џака беа сопрени од Вања Милинковиќ Савиќ. Србија возврати, Живковиќ шутираше од 20 метри дијагонално и ја погоди стативата, а напаѓачите не ја искористија одбиената топка за да го совладаат Кобел. Но, тоа беше вовед во голеадата.

Ја отвори Џердан Шаќири кој постигна гол за водство на Швајцарецот. Србија брзо одговори. Фројлер погреши во средината, Тадиќ одигра одлично додавање и центрираше до Митровиќ, кој со глава со прекрасен гол го совлада Кобел.

И Србија продолжи, овојпат беа наградени со грешки на Шаќири и Џака, кои во обидот да го одбранат додавањето на Тадиќ, ја турнаа топката до Влаховиќ, кој лесно ја смести топката покрај Кобел за водство на Србија. Се продолжи отворено, Швајцарецците одиграа одлична акција во 44. минута. Од средината го повлече Шаќири до Соу, кој го исфрли Видмер на страна, а Видмер со долго додавање до втората статива го најде Емболо, кој беше побрз од српската одбрана и лесно ја смести топката во мрежата. Многу грешки, за ужас на тренерите Јакин и Стојковиќ, но мечот беше многу возбудлив во првото полувреме.

Швајцарецците започнаа со блескава акција на стартот од вториот дел. Шаќири го пронајде Варгас кој одигра маестрално задната пета за Фројлер да постигне гол за второ водство на Швајцарија во петокот вечерта. Тие можеа да го завршат натпреварот неколку минути подоцна кога Емболо успеа да промаши чист зицер. Сепак, тие оставија надеж за Србија, која отиде на сѐ или ништо со измените. Нефудбалски работи се вжештија, се ближеше крајот, тензиите и заморот растеа.

Србија немаше сили да се врати. Како што се приближуваше натпреварот, Швајцарците беа многу мирни и доминираа теренот, што беше доволно за да се зачува предноста.

На другиот меч Бразил доминираше во првото и во второт полувреме, но не успеа да оствари трета победа против Камерун, па дури и загуби на крајот бидејќи Абубакар погоди за големото славје на Камерунците од 1:0, што не го промени редоследот на групата, па се дојде до ситуација кога во групната фаза на Светското првенство ниту една репрезентација не постигна максимален учинок, што повторно кажува нешто за натпреварувањето кое ќе биде многу возбудливо до самиот крај.