Спектакуларно враќање на Џо Бајден

Берни Сандерс ја освои најголемата награда – Калифорнија, но Бајден ги покори јужните држави и неочекувано Тексас

 

Воскреснатиот Џо Бајден го искористи бранот на моментумот за да победи во Тексас и осум други држави, додека Берни Сандерс води во најголемата трка од Супер вторникот во Калифорнија, поставувајќи битка еден на еден за претседателската номинација за Демократска партија.

Во изненадувачки силниот резултат, Бајден триумфираше низ југот, средниот запад и Нова Англија во најголемиот ден на гласање во демократската кампања. Американците во 14 држави гласаа за да изберат предизвикувач на републиканскиот претседател Доналд Трамп за изборите на 3 ноември.

Во она што би било најголемо изненадување на денот, Бајден го освои Тексас, најголемата награда по Калифорнија. Сандерс инвестираше многу во Тексас и сметаше на неговото големо латино население за да ја освои победата.

„За оние кои се соборени, откачени, оставени назад, ова е вашата кампања“, рече Бајден, поранешниот потпретседател кој имаше лош настап во првите три номинирачки натпревари, но се проби со победа во Јужна Каролина.

„Ние сме многу живи“, им рече тој на егзалтираните приврзаници во Лос Анџелес.

Сандерс, едно време предводник, кој се надеваше дека ќе направи голем чекор кон номинацијата во вторникот, ги освои Колорадо, Јута и неговата матична држава Вермонт.

АП предвиде дека Сандерс ја освои Калифорнија, чии 415 делегати се најбројни во натпреварот за номинирање. Во Мејн резултатите се изедначени, а пребројувањето не е завршено.

Со огромна поддршка од афро-американците, умерените и постарите гласачи, Бајден победи во Алабама, Арканзас, Масачусетс, Минесота, Северна Каролина, Оклахома, Тенеси и Вирџинија.

Тоа беше спектакуларен пресврт за Бајден, чија кампања беше на апарати по лошите претстави во Ајова и Newу Хемпшир. До пред една недела тој заостануваше зад Сандерс во повеќето државни и национални анкети.

Но, експлозијата на победата на Бајден во Јужна Каролина во саботата обезбеди излив на нов интензитет, поттикнувајќи бран поддршка од избрани демократски функционери и поранешни претседателски ривали, меѓу кои и Пит Бутиџиџ и Еми Клобучар.

Бајден ги помина поголемиот дел од изминатите неколку месеци во првите држави што гласаа и не водеше кампања во неколку држави што на крајот ги освои, вклучително и Минесота.

Бајден ја повика Клобучар во вторникот навечер за да ѝ се заблагодари за победата во Минесота, откако таа се откажа од сопствената кандидатура за претседател и јавно го поддржа Бајден на последниот митинг во Тексас.

Резултатите го оставија Мајкл Блумберг, милијардер и поранешен градоначалник на Њујорк, кој потроши повеќе од половина милијарда долари на рекламирање, во голема мерка надвор од тркатао, со единствена победа која дојде од територијата Американска Самоа.

Претставниците на кампањата во Блумберг рекоа дека тој ќе преиспита дали ќе остане на трката, но тие рекоа дека тоа не значи оти ќе се повлече.

Резултатите беа разочарувачки и за сенаторот Елизабет Ворен, која заврши многу подолу зад Сандерс и Бајден во повеќето држави и заостануваше во матичната држава Масачусетс.

Бајден сега води во трката за делегати со 366 на 295. Кандидатот треба да освои 1.991 делегат за да ја добие демократската номинација на првото гласање на националната конвенција во јули.

Бајден, исто така, ја оствари својата главна цел на Супер вторник, да го тргне настрана Блумберг и да ја консолидира поддршката од умерените да ја претвори

„Ние ќе ја добиеме демократската номинација и ќе го победиме најопасниот претседател во историјата на оваа земја“, рече Сандерс на митингот во Вермонт, мислејќи на Трамп.

Блумберг за прв пат се приклучи на натпреварот. Тој освои повеќе од 15 отсто од гласовите, доволно за да собере некои делегати во Тенеси, Тексас, Колорадо, Јута, Калифорнија и Арканзас.

Бајден се надева дека ќе изгради мост помеѓу желбата на прогресивните демократи за големи структурни промени и поумерен копнеж на демократите за кандидат кој ќе може да победи над доволно независни и републиканците да го соборат Трамп.

Овие напори добија нов интензитет во вторникот пред гласањето, бидејќи умерените Бутигиег и Клобучар го поддржаа Бајден по повлекувањето од трката.

Во Тексас Бајден неочекувано победи со 33 отсто во споредба со 30 отсто за Сандерс.

Следните примарни избори се на 10 март во Ајдахо, Мичиген, Мисисипи, Мисури, Северна Дакота и државата Вашингтон.   (Ројтерс)