Спектакуларно шоу за кралицата на панкот, Вивиен Вествуд (фото)


Франција– Модната куќа „Вивиен Вествуд“ денеска му оддаде почит на починатиот креатор и основач на брендот, на модна ревија на Модната недела во Париз, претставувајќи ја колекцијата дизајнирана од нејзиниот сопруг и партнер Андреас Кронталер.

Моделите носеа комбинации инспирирани од панк, со широки палта, крпени цветови, наметки со качулка над тенки, вградени здолништа и потпетици на високи платформа.

Во позадина свиреше „T.N.T“ на рок бендот AC/DC, а Кронталер го затвори шоуто во придружба на внуката на Вествуд, Кора Кора, која носеше костум од чипка од слонова коска со чизми на платформа.

Меѓу посетителите на модната ревија беа и модниот дизајнер Жан Пол Готје и актерот Џаред Лето.

Лондонската модна недела, одржана минатиот месец, беше посветена на Вивиен Вествуд (1941 – 2022 година), едно од најголемите имиња на британската мода, која се прослави со создавање облека за легендарната група „Секс пистолс“. Вествуд почина минатиот декември на 81-годишна возраст.