Спасувачите во потрага по преживеани во урнатините во Измир

Никој точно не знае колку луѓе има под урнатините

Досега има потврдено дека загинале 27 лица во земјотресот, меѓу нив и двајца тинејџери на грчкиот остров Самос. Се очекува бројот на жртвите да биде поголем. По првиот удар имало дури 407 последователни потреси

 

Спасувачките екипи пребаруваа низ бетонски блокови и урнатини во саботата откако најмалку 27 лица загинаа и стотици беа повредени кога силниот земјотрес во Егејското Море урна многу згради во турскиот град Измир и создаде морски бран на најмалку два грчки острови.

Турскиот орган за катастрофи и вонредни состојби (Афад) соопшти дека земјотресот во петокот, со јачина од околу 7,0 степени, се случи во 14,51 часот по локално време, со 407 последователни потреси забележани преку ноќ. Пријавени се околу 800 повредени лица.

Рано во саботата, присутните се радуваа додека спасувачите го извадија тинејџерот Инџи Окан од урнатините на уништениот станбен блок на осум ката. Пријатели и роднини чекаа пред зградата за вести за најблиските кои сè уште се заробени во нив, вклучувајќи ги и вработените во ординација на стоматолог што се наоѓаше на приземјето.

Две други жени, на возраст од 53 и 35 години, беа спасени од друга срушена двокатна зграда.

Афад рече дека најмалку 25 лица загинаа во Измир, меѓу кои и една постара жена која се удавила.

 

Најмалку 20 згради се урнати во измир (Фото: Ројтерс)

Двајца тинејџери загинаа на грчкиот остров Самос откако биле погодени од ѕид што се урнал. Најмалку 19 лица се повредени, од кои две, меѓу кои и 14-годишник, се пренесени со авион во Атина и седуммина хоспитализирани на островот, соопштија здравствените власти. Самос, на кој живеат 45.000 луѓе, вклучувајќи околу 7.000 бегалци, претежно се состои од ниски згради.

Се очекува бројот на жртвите да се зголеми, а градоначалникот на Измир за Си-ен-ен Турк изјави дека најмалку 20 згради се срушени во градот. Измир, третиот по големина град во Турција, е дом на 4,5 милиони луѓе и служи како порта за неколку летувалишта.

Спасувачите извлекуваат едно повредено лице (Фото: АП)

Земјотресот потекнува на околу 17 километри од провинцијата Измир и 13 километри северно од Самос, на релативно мала длабочина од околу 17 километри.

Афад ја оцени јачината на 6,6 степени, помала од 7,0 на американскиот геолошки институт, додека Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар соопшти дека земјотресот имал прелиминарни 6,9 степени.

Окрузите Борнова и Бајракли исто така претрпеа значителна штета, твитна министерот за внатрешни работи на Турција, Сулејман Сојлу.

Локалните жители се повикани да се држат настрана од крајбрежните области во случај на прилив на бран или понатамошни потреси, изјави за ТВ Скај Ефтимиос Лекас, шеф на грчката организација за антисеизмичко планирање.

Драматичните снимки емитувани од турската телевизија и споделени на социјалните мрежи се појавија покажаа поплавување и повлекување на морската вода во турскиот крајбрежен град Сеферихисар и грчките Самос и Хиос, што градоначалникот на Сеферихисар го опиша како „мало цунами“.

Автомобилите и содржината на домаќинството, како што се фрижидери, столови и маси, беа однесени низ улиците на Сеферихисар со брза вода.

Мазлум Весек, известувач за локалниот весник „Еге Телграф“ во Измир, рече дека посетил болница за итни случаи и преброил многу ранети лица. Весек рече дека одел по улицата кога се случил земјотресот и „земјата ми се сврте под нозете како килим“. Тој сподели фотографии и видео од луѓе кои врескаат и се обидуваат да ископаат преживеани од една од уништените згради во градот.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека „сите капацитетина нашата држава“ се испратени да им помогнат на погодените од земјотресот. Како што падна ноќта, беа започнати операции за пребарување и спасување низ провинцијата Озмир, со 38 амбулантни возила, два хеликоптери за брза помош и 35 медицински спасувачки екипи кои веќе работат во Измир и повеќе од 3.000 лица и материјали за помош испратени од остатокот од земјата.

Локалните жители ги користеа голите раце и пили за да ги пресечат остатоците додека им викаа на набљудувачите да бидат тивки за да можат да ги слушнат луѓето заробени внатре. Една жена била спасена жива од урнатините на снимките што ги емитуваше Си-ен-ен Турк, додека спасувачите оствариле контакт преку мобилен телефон со девојче заробено под остатоците.

Гувернерот на Озмир, Јавуз Селим Кишгер, во текот на ноќта во петокот рече дека повеќе од 70 лица биле спасени од делумно уништени згради.

Многу луѓе ја поминаа ноќта надвор на улиците, премногу исплашени да се вратат во своите домови, дури и ако не претрпеа штета. Многумина спиеја во шаторите на Афад, а жителите кои не можеа да се вратат во небезбедни домови можеа да се засолнат во локалните џамии.

Гоолеми оштетувања и на грчкиот остров Самос (Фото: АФП)

И покрај ескалацијата на тензиите меѓу двајцата сојузници на НАТО околу истражувањето на јаглеводороди на истокот на Средоземното море, Анкара рече дека министрите за надворешни работи на Турција и Грција разговарале по телефон и дека се подготвени да си помагаат едни на други.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, исто така, го повика Ердоган да изрази сочувство во петокот вечерта. „Без оглед на нашите разлики, ова се моменти кога нашиот народ треба да застане заедно“, напиша Мицотакис на Твитер.

Турција, која се наоѓа на неколку активни раседи, често има смртоносни земјотреси. Најразорниот во поновата историја беше земјотрес со јачина од 7,4 степени во западниот регион Мармара близу Истанбул во 1999 година, при што загинаа повеќе од 17 000 луѓе. (Гардијан)