СП2022: Австралија го совлада Тунис


 

 Фудбалерите на Австралија го совладаа Тунис попладнево во Ал Вакра со 1-0 (1-0) во воведниот натпревар од второто коло во групата Д на Светското првенство 2022.

Австралијците поведоа во 23 минута со голот на Мичел Дјук што на крајот се покажа како довелен за нивна премиерна победа.

Во првото коло Австралија загуби од актуелниот светски првак Франција со 4-1, додека Тунис ремизираше без голови против Данска.

Ова е прва победа на Австралија на Мундијалите од 1974 година, и трета на сите досегашни 18 настапи. 

Второто коло во групата Д ќе се комплетира вечерва со дуелот меѓу Франција и Данска со почеток во 17 часот.