Сообраќајот на патиштата се одвива непречено, по влажни коловози

АМСМ информира дека сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Врнежи од снег има на Попова Шапка.

Поради појава на магла видливоста е намалена од 70 до 80м. на патниот правец Куманово- Страцин, од 20-30м. на патниот правец Тетово- Попова Шапка и до 100м. на планинскиот превој Ѓавато.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.