Солидарна висока мода: Balenciaga и YSL ќе започнат со производство на хируршки маски

Франција- Kering придонесува во напорите во намалувањето на ширењето на коронавирусот помагајќи со недостаток на маски.

Луксузниот конгломерат (главен извршен директор е Франсоа Хенри – Пино, сопругот на актерката Салма Хајек) , татко на брендовите, вклучувајќи ги Гучи, Ботега Венета, Александар Меквин и многу други, изјави денеска дека ќе им обезбеди на француските здравствени власти 3 милиони хируршки маски во наредните денови. Маските ќе се набават и увезуваат од Кина.

Во исто време, работилниците на Баленсијага и Ив Сен Лоран во Франција ќе започнат со производство на маски откако ќе добијат одобрение од надлежните органи. Kering вели дека работилниците ќе бидат во согласност со најстрогите мерки на здравствена заштита за нивните вработени.

Покрај тоа, компанијата донираше на Институтот Пастер, меѓународен институт за истражување и едукација, за да ги поддржи своите истражувања во врска со коронавирусот и болеста што ја предизвикува, КОВИД-19.

Најновата серија на донации доаѓа во прилог на претходните придонеси направени од Kering и нејзините брендови во напорите за помош на коронавирусот во Кина и Италија. Во јануари, компанијата донираше во фондацијата Хубеи Црвен крст за да помогне во борбата против вирусот. Претходно овој месец, корпорацијата донираше на четирите најголеми болнички фондации во италијанските региони Ломбардија, Венето, Тоскана и Лацио. И неодамна, Гучи одговори на повикот во Тоскана за модните компании да обезбедат лична заштитна опрема и бара да придонесат до 1,1 милиони маски и 55.000 медицински комбинезони во наредните недели, предмет на одобрување од надлежните.

Kering не е единствената моден играч кој се вклучува во борбата против пандемијата на коронавирус. ЛВМХ, најголемата светска луксузна модна група, во саботата објави дека ќе нарача 40 милиони маски од кинески снабдувач за помош на францускиот медицински систем во борбата против коронавирусот. Таткото на Луј Витон претходно изјави дека нејзината гранка за козметика ќе започне со производство на „големи количини“ на средство за дезинфекција на рацете за да им се испорача на француските власти без никакви трошоци.

Во САД, модниот дизајнер со седиште во Њујорк, Кристијан Сириано го упати својот тим за шиење да започне со правење маски. И бројни брендови, како што се Moncler, Kenneth Cole и Zadig & Voltaire, ветија парични придонеси за помош во напорите за помош на заболените од  коронавирусот.

На глобално ниво, има повеќе од 328.000 потврдени случаи на коронавирус и над 14,000 смртни случаи, според Johns Hopkins. Во Франција се потврдени скоро 14.500 случаи, а најмалку 562 починале.