Солана си објави фотографија со респиратор

Поранешниот генерален секретар на НАТО и прв шеф на дипломатијата на ЕУ Хавиер Солана се лечи во болница во Шпанија и си твита. На својот профил тој си објави и фотографија со респиратор.

Солана  беше дијагностициран со корона вирусот на средината на март а пријателите, функционери низ светот му порачаа дека цел живот бил храбар и ги победувал предизвиците.