Социјално-дистанцирање или во Белата куќа: Каде е семејството Трамп за време на пандемијата на коронавирус?

САД-Бидејќи повеќе држави спроведуваат ограничувања за несуштинско патување и работа во обид да го забават ширењето на пандемијата на коронавирус, многу членови на семејството на претседателот Доналд Трамп остануваат во Вашингтон, Д.Ц.

Претседателот Трамп – кој во последниве денови го смени тонот за вирусот, додека се соочи со критики за начинот на кој досега управуваше неговата администрација – присуствуваше на дневните брифинзи за печатот во Белата куќа за ажурирање на нацијата за чекорите што федералната влада ги презема за борбата против смртоносната болест и да се обезбеди олеснување за граѓаните кои биле погодени од вирусот.

Белата куќа минатата недела соопшти дека Првата дама Меланија Трамп ќе започне да се појавува и во кампања за подигнување на јавната свест и за вирусот.

Во четвртокот, таа објави PSA, која требаше да ги увери Американците дека нарушувањата во нивниот секојдневен живот нема да траат.

„Иако сега треба да се направат промени, ова не е како ќе живееме засекогаш“, рече таа во минутното видео. „Нашите деца ќе се вратат на училиште, луѓето ќе се вратат на работа, повторно ќе се собереме на местата за дружење, концерти и спортски настани“.

Тинејџерот, син на двојката, Барон, исто така беше во Вашингтон со родителите и го прослави својот 14 роденден во петокот.

„Среќен роденден БВТ“, напиша г-ѓа Трамп (49) на социјалните медиуми.

Иако претседателот не сподели своја роденденска порака на социјалните мрежи, тој го спомена нивниот син во понеделникот, на прашањето што Барон знаел за коронавирусот, од кој од неделата заболеа повеќе од 24.000 луѓе во САД, убивајќи повеќе од 300, според  Њујорк Тајмс.

„Тој вели:„ Колку е лошо ова? “, Лошо е, лошо е”, рече претседателот (73) во понеделникот. „Но, ние ќе се надеваме дека е најдобар случај, а не во најлош случај и тоа е она за што работиме“.

Иванка Трамп, најстарата ќерка на претседателот и нејзиниот сопруг Џаред Кушнер, кои и двајцата се помошници во Белата куќа, исто така, останаа во главниот град на САД.

Иванка (38) во петокот се врати да работи во Белата куќа откако тестот за коронавирусот беше негативен. Таа претходно стапила во контакт со австралиски службеник кој беше позитивен на коронавирус.

„Во текот на минатата недела, советникот на претседателот Иванка Трамп ги следи мерките за социјално дистанцирање и е во изолација дома, рече во петокот претставник на Белата куќа. „По совет на нејзините лекари, поради недостаток на симптоми,[Иванка] денес ќе работи од Белата куќа.“

Нејзиниот сопруг, советник на претседателот, е во Вашингтон каде, наводно, бил вмешан во одговорот на администрацијата за коронавирус. Тој присуствуваше на повеќе состаноци и прес-конференции поврзани со пандемијата во Белата куќа.

Не е јасно каде престојувале остатокот од возрасните деца на претседателот – или нивната мајка Ивана Трамп.

Најстариот син Доналд Трамп јуниор, кој работи со семејна компанија на недвижнини со братот Ерик Трамп, се чинеше дека е во изолација со своите деца, кои ги дели со поранешната сопруга Ванеса.

Тифани Трамп, единственото дете на претседателот со поранешната сопруга, актерката Марла Мејплс, која го завршува правниот факултет во Џорџтаун, неодамна излезе на социјалните мрежи за да му посака среќен роденден на полубратот Барон.

„Среќен 14 роденден на најдобриот‘ малиот ’брат што некогаш би можел да го имам!”

Во меѓувреме, Мејплс објавува дневни видеа од нејзиниот дом во Њујорк.