Со овие смеси ќе се ослободите од инсектите еднаш засекогаш


Кога ќе дојде убавото топло време, нашиот главен и единствен непријател се инсектите. Колку и да сакаме да уживаме, бубачките не ни даваат мир.

За среќа, со овој трик повеќе нема да имате вакви проблеми. Се што ви треба е да ја пребарате кујната бидејќи веројатно веќе имате се во куќата.

Состојки:

-Два лимона
-две лимети
-неколку гранчиња рузмарин
-десет капки есенцијално масло од еукалиптус
-малку вода
-лебдечки свеќи

Постапка:

Во мала чаша ставете вода, лимон, лимета и рузмарин. Додадете еукалиптус и одозгора со лебдечка свеќа.

Каранфилчето и лимонот се спас од овие крвопијци

Исечете неколку лимони или лимети на половина и залепете околу 10 чешниња во центарот. Намачкајте го лимонот низ станот, каде поминувате најмногу време, и толку.

Течност против оси и стршлени

За овој рецепт, треба да направите дупки во капакот на теглата. Ставете го медот на дното на теглата и разредете го со малку вода или додадете една лажица џем. Инсектите ќе бидат привлечени од слаткиот мирис, ќе влезат низ дупките, но нема да можат да се откачат од смесата со мед. Променете ја теглата доколку е потребно.

Против различни бубачки

Состојки:

30 мл маслиново масло
по една капка есенцијално масло од цитронела
еукалиптус
нане
чајно дрво

Измешајте ги сите состојки во тегла, додадете малку вода и измешајте – само внимавајте смесата да не ја држите блиску до очите, дури и додека ја правите.