Словенија во тревога: Се затвора сѐ – градинки, хотели, продавници, ресторани, кафулиња, кина, театри…

Премиерот Јанез Јанша е оптимист дека ширењето на вирусот ќе биде ограничено

Драконските мерки ќе важат една недела, а владата идниот четврток ќе одлучи дали ќе има нивно олабавување или уште поголеми ограничувања

 

Словенечката влада денес донесе одлука за заострување на рестриктивните мерки поради големото ширење на Kовид-19, објави премиерот Јанез Јанша на прес-конференција во Љубљана и најави запирање на повеќе економски и јавни активности во текот на следната недела.

Со цел да се запре ширењето на вирусот во Словенија, повеќето непотребни активности ќе бидат затворени: ресторани, хотели и трговски центри, градинки, студентски домови ќе бидат затворени, но со некои исклучоци слични на оние во времето кога беа воведени ограничувањата во пролетниот бран на епидемијата.

Така, ќе се отворат кантини во работни организации, болници, испорака или собирање храна ќе бидат овозможени со мерки за заштита, а локалните власти ќе бидат повикани да овозможат згрижување на деца од градинка за вработените во неопходните јавни служби и компании.

Јанша исто така апелираше до работодавачите и им порача, ако е можно, да ја организираат својата работа така што вработените да работат од дома. Што се однесува до режимот на границата, тој во моментот не се менува и можен е транзит од други земји во други земји.

Повеќето одлуки за новите мерки стапуваат на сила од сабота и ќе важат најмалку една недела, а следниот четврток владата ќе донесе одлука за продолжување, заострување или ублажување на некои од нив, во зависност од развојот на епидемиолошката состојба.

Јанша рече дека е оптимист дека ширењето на вирусот ќе биде ограничено затоа што сега сите разбираат дека тоа е „опасност која не избира“.

„Следната недела ќе биде недела на борба, недела во која мора да го ограничиме вирусот“, рече Јанша, додавајќи дека режимот на новите мерки ќе биде сличен на оној што важеше пролетоска, но се надева дека тие ќе бидат во сила за пократко време, затоа што за вирусот сега има помалку непознатици од тогаш, иако поради студениот период опасноста од негово ширење сега е поголема.

Јанша рече дека владата е во контакт и комуникација со другите европски влади, разменувајќи искуства со нив.

„Преговараме со други европски земји за меѓусебна помош“, рече словенечкиот премиер, додавајќи дека солидарноста е потврдена за време на неговата телеконференција со германската канцеларка Ангела Меркел денес. „Ни беше понудена помош со критична медицинска опрема ако ни треба“, рече тој.

Празните улици на Љубљана за време на полицискиот час

Тој додаде дека мерките донесени од владата денес не вклучуваат затворање во рамките на општинските граници, како што беше случајот пролетоска, иако оваа можност не е целосно исклучена со оглед на ситуацијата, но дека останувањето во статистичките региони остануваат на сила, а дека сите 12 словенечки региони се во „црвено“, со регионални заклучувања и забрана за напуштање на границите на регионите, освен за на работа и од работа.

Јанша рече дека владата разгледува и стратегија за масовно тестирање на корона вирусот на целото население со брзи тестови, како што веќе имаат направено некои земји, но сè уште не е решено и ги замоли сите што можат да инсталираат мобилна апликација да ги следат контактите на нивните телефони за да може вирусот да се контролира што е можно подобро.

На полноќ стапија во сила измените и дополнувањата на Уредбата на Владата за ограничувања во понудата и продажбата на стоки и услуги на потрошувачите и Уредбата за привремени ограничувања во вршење на спортски активности, пренесува РТВ СЛО.

Фризерски и козметички салони сега можат да прифатат еден клиент на 20 квадратни метри во црвените региони. Според новиот закон, директното обезбедување услуги е забрането и во киносалите и културните институции, освен во галерии, музеи, архиви и библиотеки, со ограничување од едно лице на 20 квадратни метри.

Во последните 24 часа во Словенија беа потврдени 1.663 новозаразени со корона вирус, што е нов рекорд на дневни инфекции по 1.503 година, колку што беа претходниот ден.

Словенија воведе полициски час пред неколку дена, првпат во историјата на земјата. Забраната за слободно движење трае од 21 до 6 часот наутро. (Хина)