Словенија со рекордни 356 новозаразени од корона вирус

 

Во СЛовенија во изминатите 24 часа забележан е нов дневен рекорд на новозаразени со корона вирус, кој изнесува 356, покажуваат последните податоци.

Вкупниорт број заразени сега изнесува 7.120, а во болница се рекорден број пацинети со Ковид-19, односно 122, пренесе СТА.

Вчера и денеска беа тестирани рекордни 3.998 луѓе.

Бројот на починати е 159.

Најголемиот број новозаразени се во Љубљана.