Словенија има 105 новозаразени од корона вирус

Во Словенија беа потврдени 105 новозаразени со корона вирус во последните 24 часа од 3.191 тестирани, три помалку од претходниот ден, кога беа регистрирани рекорден број дневни случаи од почетокот на епидемијата, објави словенечката влада во саботата.

Така, вкупниот број на потврдени заразени од почетокот на епидемијата се зголеми на 3.603, активните случаи се 769.

Во моментов, 31 пациент е хоспитализиран поради Ковид-19, од кои шест имаат потреба од интензивно лекување, нема нови смртни случаи во последните 24 часа, така што бројот на смртни случаи од коронавирус останува 135, потврди Министерството за здравство.

Словенечката влада во петокот објави дека и покрај зголемувањето на бројот на заразени, засега нема да донесе нови ограничувачки мерки, освен ако ситуацијата не се влоши, но го скрати времето на обврзувачки карантин за оние епидемиолози кои се на работ на одржлив контакт во изолација од 14 до десет дена, што важи за оние кои влегуваат во земјата, но исто така и за другите на кои им е доделена изолација.

Сподели