Следната претседателска дебата ќе биде виртуелна, соопшти комисијата. Трамп не прифаќа

ВАШИНГТОН – Втората претседателска дебата следната недела ќе биде виртуелна, соопшти во четвртокот комисијата што ги надгледува дебатите, поради дијагнозата на Ковид-19 на претседателот Доналд Трамп.

Дебатата ќе остане разговор во стилот на градско собрание, соопшти Комисијата за претседателски дебати. Трамп и кандидатот за претседател на Демократската партија Џо Бајден ќе се појават од оддалечени локации, додека гласачите и модераторот ќе им поставуваат прашања од оригиналната дебатна страница во Мајами.

Претседателот Трамп во четвртокот изјави дека нема да учествува во дебата со Бајден под нов формат. Во интервју за Фокс бизнис мрежата, Трамп рече дека новиот виртуелен формат објавен од Комисијата за претседателски дебати не е прифатлив за него.

„Нема да учествувам во виртуелна дебата“, рече тој.

Веста дојде еден ден по единствената дебата на потпретседателските кандидати, Мајк Пенс и Камала Харис, во која главен судир беше одговорот на администрацијата на Трамп на пандемијата, во која загинаа повеќе од 210.000 Американци.

Бајден и Харис ќе патуваат заедно во клучната држава Аризона во четврток, која ќе ја посети и Пенс откако ќе го започне денот во Невада. Трамп, кој пред една недела откри дека бил позитивен на корона вирус, останува настрана од кампањата.

Првата дебата Трамп-Бајден беше хаотична, при што Трамп постојано им се уфрлаше во зборовите на неговиот ривал и модераторот, што ги натера некои да повикаат модераторот да има можност да ги исклучи микрофоните на учесниците во следните дебати. Не беше веднаш јасно како ќе работи виртуелниот формат.

Кампањата на Бајден е насочена кон Аризона, која Трамп ја доби со 3,5 процентни поени во 2016 година против демократот Хилари Клинтон, како држава што би можел да ја сврти во обидот да ги собере 270-те изборни гласови потребни за освојување на Белата куќа.

Анкетата на Ројтерс/Ипсос во средата покажа дека Бајден има тесна предност од 2 процентни поени на Трамп во Аризона, која има 11 изборни гласови.

Трамп (74) ја загуби Невада од Клинтон со 2,4 процентни поени во 2016 година и се надева дека ќе ја добие во ноември, иако според анкетите тој има тешка битка. (Ројтерс)