Ло Роуч, стилистот на славните, неочекувано се пензионира


САД- Не е познато дали Ло Роуч целосно се повлече од модната индустрија или ќе продолжи да работи со некои ѕвезди. Она што го објави на Инстаграм вели – „Се пензионирав“, а како што напиша во описот на фотографијата, причината се „лагите, политиката и лажните наративи“ во кои стилистот кој себеси се нарече „архитект на стилот“ и кој се трансформираше многу ѕвезди и ги направи стилски икони.

Веста ја „вознемири“ целата индустрија, па под објав

ата се појавија пораки на неверување. Профилот на Диет Прада остави коментар со многу прашања, а уредникот на британскиот Вог Едвард Енинфул му порача дека секогаш може да го нарекува британски Вог свој дом. Значи, што точно се случило, сè уште не знаеме, но знаеме дека ако Роуч се пензионира, црвениот килим ќе стане многу поздодевно место.

Имено, тој е одговорен за бројните вирални, одлични и возбудливи изгледи од премиерите, црвените килими и големите модни настани. Тој ја направи Зендаја модна икона, како и Селин Дион, која се врати во центарот на вниманието на јавноста во 2016 година, по неколку вирални изгледи. Работеше со Меган Ти Сталион, Хантер Шафер, Линдзи Лохан, Ариана Гранде, Кери вашингтон, Ања тејлор-Џој… На годинешното доделување на Оскарите, односно на забавата на Vanity Fair, тој го облече Хантер Шафер во креација на Ен Демеулеместер со врв од пердуви, а Кери Вашингтон во архивска креација на Дона Каран.  Неодамна, тој сервираше четири лелеави изгледи со Зендаја – актерката носеше Прада од 1993 година, винтиџ Версаче, фустан од Армани и фустан на Валентино по нарачка.

Тој беше првиот црномурест стилист кој ја освои наградата за стилист на годината од рангирањето на моќните стилисти на Холивуд Репортер, и во 2021 и во 2022 година. Во 2017 година, тој беше првиот црномурест стилист што ја направи насловната страница на изданието.

Роуч нема класична позадина во оваа индустрија – тој не стажирал во модни списанија или не работел со големи дизајнери. Тој пораснал во Чикаго, дипломирал психологија и отворил продавница  Deliciously Vintage, каде што го открил ни помалку ни повеќе туку Канје Вест. По доаѓањето на Вест во неговата продавница, тој почнал да добива повици од стилисти ширум САД и набрзо се преселил во Лос Анџелес за да изгради сопствена кариера. Она во што стана најдобар е облекувањето на клиентите во архивски модни парчиња кои потоа стануваат тема на сите медиуми. Тајната на неговиот успех е и во добрата комуникација и разбирањето на карактерот на неговите клиенти, кои никогаш нема да ги засени со своите креации.

Во моментов на интернет се дебатира и шпекулира – дали пријателството меѓу Зендаја и Роуч е завршено и дали за тоа е одговорен новиот договор на Зендаја со Луј Витон, кој може да ја ограничи неговата креативна слобода. Има и кадри од последното шоу на Луј Витон во кое нема место за Ло Роуч во првиот ред со Зендаја, која му предложи да седне зад неа.