Скутерот со кој поранешниот претседател одел кај љубовницата е продаден за 20.000 евра


Скутерот на поранешниот француски претседател Франсоа Оланд е продаден на аукција за повеќе од 20.000 евра, што е двојно повеќе од почетната цена и повеќекратно од вредноста на користениот, објави денеска Гардијан.

Скутерот во неделата го купил колекционер на „престижни“ и историски возила.

Скутерот стана познат по скандалот кога Оланд беше снимен како го вози ноќе додека го посетуваше својот љубовник Жил Геј во 2014 година.

Фотографиите се објавени во магазинот Closer. Оланд последователно го објави крајот на врската со својата новинарка партнерка Валери Трирвеј, одлучи да не се кандидира за реизбор во 2017 година и се ожени со Гаја во 2022 година.