Скопје со повеќе од 10.000, Прилеп прв град со над 1.000 болни од Ковид-19

Фото: Б. Грданоски

Скопје има 10.039 заболени од Ковид-19, а Прилеп е првиот град кој ја надмина границата од 1.000 заболени. Денеска има 1.040 активно заболени од корона вирус.

Според епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 25.706, активни 10.039
• Куманово 3.599, активни 940
• Дебар 440, активни 84
• Штип 2.553, активни 536
• Прилеп 2.844, активни 1.040
• Тетово 3.701, активни 977
• Струга 1.362, активни 412
• Велес 1.841, активни 704
• Битола 1.897, активни 839
• Охрид 1.506, активни 605
• Кавадарци 1.144, активни 436
• Гостивар 2.319, активни 856
• Гевгелија 694, активни 224 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 126 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.636, активни 600
• Крива Паланка 409, активни 116
• Радовиш 406, активни 111
• Крушево 118, активни 69
• Кочани 1.202, активни 303
• Пробиштип 345, активни 82
• Демир Хисар 195, активни 93
• Македонски Брод 161, активни 43
• Пехчево 96, активни 26
• Берово 347, активни 97
• Валандово 201, активни 73
• Виница 362, активни 171
• Делчево 425, активни 187 (117 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 150, активни 63
• Свети Николе 787, активни 221
• Кичево 1.203, активни 500
• Ресен 442, активни 187
• Неготино 517, активни 280 (57 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.864 теста се преку: ИЈЗ-722, ЦЈЗ Скопје-85, Авицена-386, Биотек-280, МАНУ -255,  Жан Митрев (Филип Втори)-180, Систина со PCR метода -187, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-14, ЦЈЗ Битола-142, Инфективна клиника-5, ГАК-11, Синлаб-59, Ремедика-23, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -448, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 322.875 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 632
• Гази Баба – 1.488
• Аеродром -1.460
• Карпош – 1.166
• Центар – 1.142
• Кисела Вода – 1.235
• Ѓорче Петров – 877
• Бутел – 573
• Шуто Оризари – 211
• Студеничани – 50
• Сарај – 159
• Арачиново -33
• Илинден – 247
• Сопиште – 63
• Чучер Сандево – 98
• Петровец –131
• Зелениково -85
• Странец – 181
• Нераспределен- 208.