Скапа насмевка и леден гламур: Дали Меланија ќе се разведе од Трамп?

САД– По изборниот пораз на Трамп , во саботата таа можеби се чувствува исто – овој пат, сепак, со солзи на олеснување. Педесетгодишната манекенка Меланија Трамп, родена во Словенија направи малку за да ги разбие гласините за нејзината неподготвеност да ја игра играта на првата дама.

Некои отидоа подалеку, како поранешната службеничка во Белата куќа Омароса Маниголт Њуман, која тврди дека таапланира да се разведе од сопругот што е можно побрзо, по Белата куќа.

„Меланија брои секоја минута. Ако се обиде да си замине додека тој е на функција, тој ќе најде начин да ја казни“.

Дали Трамп бил доволно близу до првата дама за да знае како се чувствува не е јасно. Њуман беше отпуштена од Белата куќа и по една објави експлозивни мемоари за нејзиното време таму и тајни снимки што ги направила во Собата за ситуации, што е крајно невообичаено кршење на протоколот.

Понатаму, се знае дека првата дама е интензивно приватна и има малку блиски доверливи лица: зад скапата насмевка и ледениот гламур, дали некој навистина знае што се случува?

Таа е толку недостижна што интернетот шпекулираше дека има двојничка која ја заменува на разни настани.

Медиумите во саботата објавија дека г-ѓа Трамп била внатре во Белата куќа,  и не била вклучена во какви било стратешки сесии со други членови на семејството Трамп или високи претставници на администрацијата.

Таа во неделата објави твит за нејзината поддршка на сопругот во претседателската трка.

„Американскиот народ заслужува фер избори“, рече таа. „Секој легален – не нелегален – глас треба да се смета. Ние мора да ја заштитиме нашата демократија со целосна транспарентност “.

Следниот потег на г-ѓа Трамп ќе биде мотивиран од две работи: благосостојбата на нивниот син Барон (14) и парите.

Многумина имаа симпатии кон г-ѓа Трамп во раните денови на кампањата и неговото претседателствување – на крајот на краиштата, таа е првата гламурозна жена што се омажи за милијардер 25 години постара од неа.

Се зема како факт дека г-ѓа Трамп, како и двете жени кои биле жени на г. Трамп пред неа, има предбрачен договор.

Ивана Трамп, во брак со г-дин Трамп од 1977-1992 година, имаше четири предбрачни договори, а последниот служеше како основа за нивниот развод. Таа беше наградена со 25 милиони долари , плус замок во Гринич и 650 000 долари годишно за воспитување на нивните три деца – Доналд Трамп помладиот, Иванка и Ерик.

Горчливата и многу јавна битка за развод го наведе Трамп да инсистира на договор за неоткривање на информации (НДА) напишан во неговиот договор со Марла Мејплс, за која беше оженет од 1993-1999 година.

Нивниот развод се случи непосредно пред четиригодишнината од бракот, со што Мејплс од првичните 1 милион доби 5 милиони долари.

Меланија е во брак со Трамп 15 години – колку што беше и Ивана Трамп.

Таа одигра значително помала улога во зголемувањето на неговиот бизнис; Ивана Трамп беше висок извршен директор во Организацијата Трамп, и многу вклучена во неговите корпоративни работи, додека Меланија Трамп никогаш не била заинтересирана за компанијата.

Таа, сепак, била од витално значење за неговиот успех, а нејзината поранешна пријателка Стефани Винстон Волкоф тврди дека таа останала во Њујорк во првите 10 недели од неговото претседателствување за да го преправи предбрачниот договор во своја корис, гарантирајќи еднаков удел во семејното богатство на синот Барон.

Во раните денови на неговото претседателствување, веројатно таа во голема мерка го добила она што го сакала, под услов да остане покрај него за време на целиот негов период во Белата куќа.

Г-ѓа Винстон Волкоф, една од малкуте блиски пријатели на г-ѓа Трамп, ја запозна во 2003 година, кога и двајцата имаа 32 години, а г-ѓа Винстон Волкоф работеше во Вог.

Секогаш кога однесувањето на г. Трамп креваше веѓи, неговата сопруга остануваше сангвистична: „Знам со кого се омажив“, честопати велеше таа.

Г-ѓа Винстон Волкоф пишува книгата во Melania and Me дека била „воодушевена од нејзината непоколеблива смиреност“ и вели дека г-ѓа Трамп „е искрена, сакана и ја наградува својата приватност погоре од сите работи и е верна на нејзините основни вредности на начин на кој Доналд никогаш не би можел да биде “.

Таа е опишана во мемоарите како подготвена, компонирана, само-поседувана и многу задоволна од своето повлечено постоење.

Г-ѓа Винстон Волкоф верува дека г-ѓа Трамп го сакаше својот сопруг, на некој начин, но исто така е пресметлива и манипулативна како и тој.

„Таа живее зад стакло, во автомобили, во својата куќа, во приватни авиони и приватни одморалишта“, напиша Кејт Имбах во вирално објавување на „Медиум“, опишувајќи ја како „затвореничка од бајките по избор“.

Г-ѓа Имбах ги анализираше 470-те фотографии објавени на социјалните мрежи во тригодишниот период помеѓу 3 јуни 2012 година и 11 јуни 2015 година и откри дека скоро сите се направени зад стакло – прозорци на автомобили или прозорци на Трамп Тауер.

„Таа дури не излегува од автомобилот за да види обележја или да шета во паркот”, рече таа. „Таа никогаш не е меѓу јавноста, ниту за секунда.