Сите зборат за фустанот на Кејт Бекинсејл во облик на сафир


Кејт Бекинсејл на роденденската забава на Леонардо ди Каприо носеше фустан кој личише на ѓерданот од „Титаник“. 

Актерката која се уште го нема статусот на модна икона шокираше со стилот на прославата на 49-тиот роденден на Леонардо ди Каприо на Беверли Хилс. 

50-годишната актерка беше меѓуславните гости  од А-листата на забавата на актерот и за таа прилика се трансформираше во скапоцен камен од сафир во природна големина.

Бекинсејл носеше блескав мини фустан без прерамки од колекцијата на модните писти есен 2023 на The Blonds, кој беше украсен со блескави украси и голем правоаголен украс налик на сафир поставен на ременот. По должината на деколтето имаше и слоеви на украси од кристали.

Нејзиниот избор на облека се чинеше дека е знак за најзначајните филмови на Ди Каприо, вклучувајќи го и Титаник бидејќи нејзиното привлечно парче личеше на познатиот дијамантски ѓердан „Срцето на океанот“ прикажан во филмот од 1997 година.

Некои, исто така, веруваа дека актерката се повикува на неа и на филмот на Ди Каприо, Авијатичарот, (како што прво беше истакнато од Cosmpolitan.com), поконкретно на сцената во која таа (како Ава Гарднер) изјавува „Јас не сум на продажба“ како што отфрли тој ѓердан од сафир ѝ го подари ликот на Ди Каприо во улога на Хауард Хјуз.

Бекинсејл сподели фотографии од нејзината облека – која исто така се состоеше од потпетици со прерамки на платформата, блескави обетки и голема машна за коса – на Инстаграм, пишувајќи „Девојките од Powerpuff тргнаа“, но оставајќи ја нејзината инспирација за толкување.

Ова не е прв пат Бекинсејл да се појави на настан во поголем ансамбл од животот.

Во септември, таа присуствуваше на Зодијак балот во имотот Худини во Лос Анџелес, со изглед на Tony Ward Couture составен од златно боди и раскошна шапка со широк обод со превез што допираше до земјата, а исто така имаше и украсени златни детали. Таа стоеше високо во златни штикли на платформа.

Ди Каприо на роденденот беше домаќин на некои од најголемите имиња во шоубизот, вклучувајќи ги Џеј Зи и Бијонсе, Снуп Дог, Тоби Мегваер, Таика Вејтити и Ексл Роуз. Лил Вејн исто така беше присутен, па дури и настапи, додава изворот, истакнувајќи: „Во еден момент сите пееја класичен хип хоп“.

Таму славеше и италијанската манекенка Виторија Серети,новата девојка на оскаровецот. Извор изјави за PEOPLE дека двајцата биле „приврзани и се бакнувале цела ноќ“.

Сепак, Ди Каприо остана во центарот на вниманието, како што вели изворот, актерот во еден момент бил „кренат и носен низ собата“. Забавата продолжи до раните утрински часови, при што многу гости останаа по 4 часот наутро.