Сите зборат за фустанот на Џил Бајден: Почна претседателската трка во модата

САД-Дали историјата се повторува? Во четвртокот вечерта во Вилмингтон, Џил Бајден излезе на сцената за да го поддржи сопругот и кандидат на демократите за претседател на САД, Џо Бајден ( и противкандидат на Доналд Трамп) на Демократската национална конвенција , носејќи дизајн на Кристијан Сириано.

Не беше одамна кога дизајнерот со седиште во Њујорк ја облече Мишел Обама во едно од неговите фустани во ДНЦ за 2016 година. Таму, поранешната прва дама одржа незаборавен говор во вообичаено свилено парче од кобалт-креп на Сиријано.

Овој пат фустанот на Бајден беше во романтична боја на јоргован. Едноставниот крој беше елегантен и модерен, во вид на силуета која нежно го обвиткува телото. Таа го спари дизајнот со сиви салонки од велур и маска за лице.

Во минатото, Сириано исто така изјави дека нема да ја облекува Првата дама Меланија Трамп, раскажувајќи го списанието „Тајм магазин“ во 2017 година: „За жал, тоа всушност нема никаква врска со неа, но таа го претставува она што се случува политички и она што се случува политички правилно сега не е добро за никого “.

Што се однесува до Бајден, таа е исто така љубител на дизајнерот Брендон Максвел. Таа во текот на неделата носеше зелен фустан од неговата колекција за време на нејзиниот говор во куќиштето на ДНЦ, каде зборуваше за семејството. Нејзини омилени брендови се и Диор и Живанши.