Сириски бегалци нагрнаа на границите на Грција и Бугарија

Стотици бегалци во Турција започнаа да пристигнуваат на границите на земјата со Грција и Бугарија во петокот, откако Анкара одеднаш посочи дека повеќе нема да го блокира нивниот премин кон Европа.

Овој потег ги натера двете соседни држави да ги засилат своите граници, а нивните влади инсистираат дека нема да дозволат никој да влезе. Грчката полиција употреби гранати од чад на еден граничен премин, додека Бугарија испрати дополнителни 1.000 војници на својата граница со Турција.

Во меѓувреме, Европската Унија го предупреди турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека очекува Анкара да се придржува на договорот вреден шест милијарди евра за да ја спречи миграцијата кон нејзините земји-членки. Според договорот од 2016 година, Турција се согласи да го запре приливот на луѓе во ЕУ како замена за средства. Во моментов Турција има околу 3,6 милиони бегалци од Сирија. Имаше аларм во Брисел, бидејќи снимки на стотици бегалци и мигранти кои се упатуваат кон копнените и морските граници со Грција се емитуваа од турските државни новински агенции.

Одлуката на Турција е донесена по нападот во четвртокот вечерта во сириската провинција Идлиб, кога беа убиени најмалку 33 турски војници, неодамна распоредени за поддршка на сириската опозиција. Офанзивата на владата во Дамаск има руска поддршка.

На турската полиција, крајбрежната стража и граничарите им било наредено да се повлечат во текот на ноќта во четвртокот, според информациите на турските власти до новинарите. Промената во политиката сè уште не е официјално потврдена.

Турција честопати се заканува дека повторно ќе ја отвори мигрантската патека од Блискиот Исток, која на својот врв во 2015 година имаше илјадници давеници во Средоземното Море и милион луѓе стигнуваа до Грција и Италија, каде што многумина сè уште живеат во логори на мизерни услови.

Грчката влада соопшти дека очекува околу 100.000 луѓе да влезат во земјата во 2020 година, во споредба со 60.000 во 2019 година. Задушените услови во бегалските кампови на грчката територија се опишани како нехумани од невладините организации. Владините претставници рекоа дека Мицотакис разговарал телефонски со германската канцеларка Ангела Меркел, во врска со развојот на настаните.

(Според агенциите)