Синер го победи Алкараз во финалето во Умаг


 

Хрватска- Јаник Синер во неделата го победи шпанскиот тенисер Карлос Алкараз по втор пат во четири недели и ја освои титулата на Шпанецот во Умаг на земјени терени.

Светскиот рекет број 10, Синер, дојде од негатива од првиот сет и го победи петторангираниот Алкараз со 6-7 (5/7), 6-1, 6-1 во финалето.

Синер, кој сега има шест титули во кариерата, но прва на земјена подлога, исто така го победи 19-годишникот во четвртото коло на Вимблдон претходно овој месец.

„Очигледно сум многу среќен“, рече Синер кој ги спаси сите девет брејк топки со кои се соочи.

„До сега имав тешка година, имав неколку несреќни моменти, но секој пат работевме да одиграм подобро, да бидам подобар играч, да бидам подобра личност.

„Значи, многу сум среќен што конечно ќе подигнам трофеј оваа година, но знам дека имам уште многу работи за подобрување. Се е до процесот.

Алкараз ја бркаше својата петта титула во 2022 година, но наместо тоа беше поразен во финалето втора последователна недела, откако загуби од друг Италијанец, Лоренцо Музети во Хамбург.

И покрај тие неуспеси по ред, Алкараз ќе се искачи на највисокото четврто место во кариерата на светската ранг-листа во понеделник, заменувајќи го Гркот Стефанос Циципас.