Синер и Калинска, нова тениска љубовна двојка


Јаник Синер, италијанскиот тенисер кој моментално стои како највисоко рангиран сингл играч во историјата на нацијата, постигна импресивен сет на атлетски признанија на млада возраст.

Сега, додека Синер продолжува да доминира на теренот, тој додава уште еден приоритет на својот живот: девојката Ана Калинска.

Три години постара од Синер, Калинска потекнува од Москва, Русија. Како и нејзиното момче, таа е професионална тенисерка; од јули 2024 година, Калинска беше рангирана на 18-то место во сингл од Женската тениска асоцијација (ВТА).

Додека двојката донесе одлука да не ја открива својата врска, Синер ја потврди нивната романса во мај 2024 година, а парот беше виден како се поддржува еден со друг на Вимблдон неколку месеци подоцна.

Во јуни истата година, Синер се отвори за Vanity Fair Italia за притисокот да има девојка и да биде на врвот на неговата тениска игра.

„Секако дека не е лесно, многу патувам и за време на турнирите сум многу фокусиран. Но, мислам дека е убава работа кога ќе ја најдеш вистинската љубов. Како за сите“, рече тој. „И тогаш, ако размислите за тоа, најдобрите тенисери во светот имаат жени и деца“.

Пред врската со Калинска, Синер беше романтично поврзан со Марија Брачини, италијанска манекенка.

Калинска беше поврзана со Ник Кириос, колега тенисер, од 2019 до 2020 година.

И покрај желбата на Синер и Калинска да го задржат својот личен живот надвор од центарот на вниманието, тие често се сликани како насмеани еден со друг на нивните натпревари.

Во подготовките за Вимблдон, тениската моќна двојка беше видена како тренираат заедно. И сето тоа не беше тешка конкуренција – Синер и Калинска беа видени како се смеат и се смешкаат, веројатно си ги олеснија нервите пред големиот турнир.