Синди Крафорд е тука да ве потсети на убавината на лежерната (квалитетна) гардероба


Изразот „основни парчиња гардероба“ е секогаш актуелен од страна на уредниците и стилистите, но што навистина значи тоа? Во суштина, основите на гардеробата се оние предмети што може да ги занемарите, но се неопходни за одржување на функционален и разновиден плакар. Размислете: одлична бела маичка или црн блуза со долги ракави. Тие самите не се чувствуваат толку вредно за внимание, но кога се стилизирани, тие дејствуваат како совршено платно за додавање лични стилски допири. Можете да ги комбинирате или едноставно да ги носите сами, и секогаш ќе изгледате ин – затоа е толку важно да ги имаме во нашиот плакар. И кој друг би ни ја покажал моќта на овие парчиња од Синди Крафорд, една од најстилските жени во модата?

Додека беше во Лос Анџелес, култниот супермодел од 90-тите изгледаше дискретно во лежерна (брендирана) облека: бретонски џемпер, пар темни фармерки и црни велур мокасини. Со спуштена коса и големи авијатичарски наочари за сонце, може да се каже дека оваа облека се носи преку цел ден. Наречете го тивок луксуз или само олицетворение на облекување надвор од должност, но ова е изглед што можете да го копирате одново (и одново). За аксесоари, таа носеше торба преку рамо и додаде мал златен синџир ѓердан  – лесно!

Овие типови на изглед станаа популарни меѓу славните од А-листата. Актерките како Кејти Холмс во оваа зимска сезона се потпираат на гардероба како безвремеснкиот капут од камила. Марго Роби неодамна го избегна стајлингот во знакот на  Барби со ансамблот Bottega Veneta кој е совршен за носење во канцеларија. Ова се облеките што може да забележите дека ги носи вашата мајка или најдобра пријателка – и затоа ние го сакаме. Ќерката на Крафорд, колешката супермодел Каја Гербер, исто така одлично ги меша и усогласува достапните основи на гардеробата во нејзиниот уличен стил. 

Секој може да се приклони кон изгледот на супермоделот без должност од 90-тите, кој облеката на Крафорд толку совршено го доловува. Изгледот е лежерен, но тоа е нешто што секогаш можете да го користите како лансирно поле за додавање на вашите лични допири. Можеби преферирате потпетици или бели патики. Сепак, ова нека биде потсетник да инвестирате во едноставните работи. Во модата се уште важи правилото- помалку е повеќе.

Ако сакате полека да изградите безвременска гардероба оваа година, не гледајте подалеку од сличните парчиња како на Крафорд. Џемпер со половина патент е идеален за одмор или излегување, а не можете да погрешите со црни фармерки. Плус, досега ги знаете нашите чувства за мокасините од пони.И, можете да ги измешате и усогласите овие парчиња со речиси сè во вашиот плакар – тоа е стилската магија на основите на гардеробата!