Симеоне и Олсен ново засилување на Каљари

Аргентинскиот напаѓач Џoвани Симеоне и шведскиот голман Робин Олсен се новите засилување на Каљари оваа сезона.

Синот на Диего Симеоне реши да ја напушти Фиорентина и кариерата ќе ја продолжи во дресот на Каљари, каде што овој 24-годишен напаѓач ќе биде на едногодишна позајмица, но новиот клуб ќе мора да го откупи неговиот договор следното лето.

Аргентинецот потпиша петгодишен договор со клубот од Сардинија ќе плати околу 16 милиони евра на Фиорентина следното лето.

Исто така, Каглари потврди дека шведскиот голман Робин Олсен пристигна во клубот од Рома, исто така како едногодишно позајмување. ем