Силен земјотрес ја погоди Турција


Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди западниот дел на Турција.

Земјотресот се случил на 37 километри северозападно од градот Бурса и на 12 километри од Мудања, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки институт.

Земјотресот бил почувствуван и во Истанбул, јавуваат локалните медиуми.