Силен земјотрес ја погоди Бугарија, почувствуван и во Грција


Бугарија денеска ја погоди силен земјотрес.

Магнитудата на земјотресот е 4,6 степени според Рихтеровата скала.

Земјотресот е регистриран во 14.46 часот по наше време, на длабочина од 10 километри. Епицентарот бил на 146 километри од Софија, односно на 15 километри од Пловдив.

Земјотресот е почувствуван и во Грција.

„Тресењето беше силно, но не траеше долго“, велат граѓаните на Бугарија.

Да потсетиме, Романија вчера ја потресе силен земјотрес со јачина од 5,2 степени според Ритер.

Епицентарот бил во Арад, а бил почувствуван и во Србија, Хрватска и Унгарија.