Си-Ен-Ен во Лиман: Руските трупи се повлекоа на организиран начин

Во градот нема ни уништени руски тенкови, ни мртви тела на руски војници, ни заробени


Украински војник поминува покрај разурната куќа во центарот на Лиман

 

Сенишната празнина на улиците на Лиман во источна Украина е спротивно на стратешкото значење на овој град.

Во неделата воопшто немаше знаци на руски трупи – неколку оштетени руски тенкови, или руски мртви војници или руски затвореници. Припадниците на украинската национална гарда од единицата Депар-1 се движат во мал број на некои улици.

Повремените штракања на огнено оружје, или ударот на артилерија, ја пробиваат тишината. Се појавуваат неколку локални жители, возат велосипеди, бараат храна, збунети за тоа што се случува.

„Еден ден носам една капа, друг ден друга капа“, рече една жена низ солзи, преправајќи се дека симнува капа.

Како можеме да живееме вака“, рече таа, мислејќи на промената на контролата на градот.

Си-Ен-Ен беше меѓу првите медиуми во неодамна ослободениот град и пристигна 30 минути откако украинскиот претседател Володимир Зеленски прогласи дека градот е целосно исчистен од руските војници.

Украинските официјални лица и војници постојано зборуваа дека голем број подобри единици на Москва се заробени таму. Сепак, во неделата имаше малку знаци на опкружување.

Некои официјални лица рекоа дека руските трупови веќе биле расчистени и затворениците биле отстранети. Но, локалните жители понудија друго објаснување: дека руските сили го напуштиле градот во петокот на уреден начин.

„Тие се качија на своите тенкови и се одвезоа“, рече Тања, возејќи го својот велосипед назад до засолништето за бомби, каде што сè уште ги поминува ноќите со уште 15 други.

Портпаролот на украинската армија, замолен да одговори на известувањето на Си-Ен-Ен, негираше дека имало руско повлекување пред два дена, велејќи дека имало борби во областа неодамна во саботата.

Сергиј Череватиј, од Источната група на вооружените сили на Украина, рече дека руските трупи формирале конвои за да го пробијат де факто опкружувањето на градот. Некои успеаја да излезат, рече тој, додека други беа погодени.

Остатоци од ленти со боите на руското знаме покрај административната зграда

Можноста руските сили да спроведоа, дури и делумно, уредно повлекување во петокот покренува важно прашање за времето за Кремљ. Во текот на тој ден, рускиот претседател Владимир Путин потпишуваше документи во кои лажно тврдеше дека го анектира Лиман и други делови од источна и јужна Украина и одржуваше митинг на Црвениот плоштад во Москва тврдејќи дека победата ќе биде на Русија.

Во исто време, сега се чини дека неговата војска се повлекува од Лиман, во еден од најзначајните руски порази со недели – повлекување што може да има ударен ефект за руската контрола врз окупираните делови на Доњецк и Луганск.

Враќањето на украинската контрола во Лиман беше брзо, при што еден локален жител веќе ги обои украинските златни и сини бои назад на портата на локалната полициска станица. Внатре во зградата штетата веќе беше отстранета и собите беа средени.

Во зградата на локалната администрација, Роман седна на маса во близина на знамето на партијата Единствена Русија. „Лошо“, рече тој, опишувајќи ги месеците на руска контрола. „Без струја и вода“. Тој додаде дека административната зграда била искористена за да се менаџираат и да ги привлекуваат локалните жители да учествуваат на неодамнешниот референдум, кој во Лман мораше да се случи под целосниот налет на украинските сили.

Многу дуќани се оштетени

Значајната железничка инфраструктура на Лиман е тешко оштетена, крововите се разнесени од зградата на станицата и оштетен е возниот парк на железницата. Повеќе згради во градот се тешко уништени, но во неделата се чинеше дека улиците во некои области веќе се исчистени.

Многу од украинските трупи веќе тргнаа кон следната цел во руските одбранбени линии кои брзо се распаѓаат – Кремина, подалеку на исток.