Шведското кралско семејство во самоизолација, се заразило на погреб

Шведска- Кралското семејство на Шведска беше принудено на самоизолација откако принцот Карл Филип и неговата сопруга принцезата Софија по приватниот семеен погреб се покажаа позитивни на коронавирус.

“Карл Филип и Софија беа позитивни на тестот во средата. Тие имаат лесни симптоми и сега се во изолација заедно со своите деца”, изјави за Дејли телеграф Јохан Тегел, прес-секретар на Кралскиот двор.

Се чини дека двојката се заразила од вирусот кога присуствувал на погребот на братот на кралицата Силвија, Валтер Сомерлат, кој почина минатиот месец, на возраст од 86 години, во болницата Каролинска во Стокхолм, каде неодамна се пресели да биде близу до неговата сестра.

„Непосредно пред погребот, сите се тестираа негативно и сите можеа да учествуваат на церемонијата, имаше многу мерки на претпазливост“, рече Тегел.

Според судот, „помалку од десет членови“ од најблиското семејство на г. Сомерлат присуствувале на црковната служба лично, а повеќето учествувале на церемонијата преку видео врска.

Дури во средата вечерта, двојката првпат доживеа симптоми слични на грип.

Кралот Карл Шеснаесетти Густаф (74) и кралицата Силвија (76) во голема мерка се држеа изолирани за време на пандемијата, како и престолонаследната принцеза Викторија (43) и нејзиниот сопруг принцот Даниел (47).

„Кралот и Кралицата и принцезата Викторија работат од дома и сите ќе бидат тестирани денес“, рече Тегел. „И двајцата се чувствуваат добро“.

Карл Филип (41) и Софија (35), сепак, биле ангажирани во доброволна работа,  Софија помагала при готвење храна и миење чаршави во болница во Стокхолм, а Карл Филип помагал во координирање на шведските вооружени сили кои работат на коронавирус.

Досега никој од другите членови на кралското семејство кои присуствуваа на погребот не доживеале никакви симптоми.