Шведска забележа најмал број инфекции од корона од март наваму

Повозрасните ученици се вратија во училиштата во август, додека за помалите деца тие останаа отворени цело време (Фото: Гети)

Дали стратегијата за Шведска за „лесен допир“ кон епидемијата најпосле дава резултати. За последните седум дена нема ниту еден починат, а дневниот просек на за седум дена изнесува 108 случаи – најниско од 13 март

 

Додека во многу европски земји се забележува зголемување на стапката на инфекција на нивоа што не се забележани од врвот на пандемијата на Ковид-19, Шведска – чиј пристап на лесен допир ја направи да биде надвор од меѓународната практика – забележа најмалку дневни случаи од појавата на вирусот.

Седумдневниот просек на нови случаи на скандинавската земја изнесуваше 108 во вторникот, најниско ниво од 13 март. Податоците од шведската национална здравствена агенција покажаа дека само 1,2 проценти од нејзините 120.000 тестови минатата недела се вратија позитивни.

Според Европскиот центар за превенција и контрола на болести, вкупните 14-дневни кумулативни нови случаи на Шведска се 22,2 на 100.000 жители, наспроти 279 во Шпанија, 158,5 во Франција, 118 во Чешка, 77 во Белгија и 59 во Велика Британија, сите земји кои воведоа заклучувања оваа пролет.

Шведска има и помалку нови дневни инфекции од Норвешка и Данска, нејзините нордиски соседи. Тринаесет пациенти со Ковид-19 се на интензивна нега во шведските болници, а просекот на смртност поврзан со корона вирусот во последниве седум дена е – нула.

„Немаме повторно возобновување на болеста како што имаат многу земји“, изјави Андерс Тегнел, главниот епидемиолог во земјата и архитект на нејзината стратегија за заклучување без заклучување, во интервју за радиодифузерот Франс-24, додавајќи дека земјата е многу задоволна од нејзината целокупна стратегија.

„На крајот, ќе видиме колкава разлика ќе има да имате стратегија која е поодржлива, што ќе можете да ја одржувате долго време, наместо стратегијата што значи да заклучите, да се отворите и да се заклучите одново“.

За разлика од многу земји, Шведска ги затвори училиштата за над 16 години, но ги држеше отворени училиштата за помладите ученици, инсистирајќи на целосна посетеност. Училиштата и универзитетите сега се повторно отворени.

Исто така, забрани собирање на повеќе од 50 лица и им се кажува на луѓето над 70 години и во ризични групи да се самоизолираат.

Инаку, од 10-те милиони жители беше побарано, наместо да им биде наредено, да го почитуваат физичкото растојание и да работат од дома ако е можно, што во голема мера тие и го направија тоа. Продавниците, баровите, рестораните и спортските сали останаа отворени, а носењето маски досега не беше препорачано.

Тегнел инсистираше дека целта не била да се постигне брз имунитет на стадото, туку да се забави ширењето на корона вирусот доволно за здравствените служби да можат да се справат. Тој, исто така, постојано велеше дека стратегијата на Шведска може да се покаже поодржлива на долг рок.

Пристапот беше критикуван дома и во странство на почетокот на оваа година, бидејќи бројот на смртни случаи растеше. Со 574 починати на милион жители, данокот од корона вирусот во Шведска е повеќе од пет пати поголем од оној на Данска и 10 пати поголем од оној на Норвешка и Финска, но понизок од некои земји што воведоа блокада, како што се Велика Британија, Шпанија и Италија.

Тегнел изјави за Франс-24 дека високата стапка на смртност во земјата не е поврзана со нејзината целокупна стратегија, туку со неуспехот да се спречи катастрофалното ширење на вирусот во домовите за грижа во земјата, каде што се случи поголемиот дел од 5.846 смртни случаи во Шведска. „Секако дека нешто тргна наопаку таму“, рече тој.

Владата во вторникот соопшти дека ја укинува забраната за посети на домови за грижа зод октомври, прв пат по неколку месеци. Министерката за социјални работи, Лена Халенгрен, рече: „Ризик е кога ќе ја укинеме забраната. Сега сакам сите да преземат одговорност“.

Јохан Карлсон, генералниот директор на шведската агенција за јавно здравје, исто така рече минатата недела дека оваа стратегија била успешна затоа што значела дека пораките до јавноста биле јасни и доследни, ставајќи акцент на личната одговорност.

„Целта на нашиот пристап е самите луѓе да ја разберат потребата да ги следат препораките и упатствата што постојат“, рече тој. „Нема други трикови пред да станат достапни медицински мерки, пред сѐ вакцини. Шведското население го зеде предвид ова“.

Јонас Лудвигсон, професор по епидемиологија на угледниот Каролинска институт во Стокхолм, рече: „Стратегијата на Шведска е конзистентна и одржлива. Веројатно сега имаме помал ризик од ширење овде во споредба со другите земји“.

Франција во саботата регистрираше 10.561 нови случаи за еден ден, што е највисоко од почетокот на пандемијата. Шпанија, исто така, забележа алармантно зголемување, на почетокот на овој месец и стана првата земја во западна Европа што пријави 500.000 инфекции.

Чешка во неделата го пријави најголемото еднодневно зголемување на нови инфекции трет ден по ред, додека Велика Британија исто така забележа пораст на бројот на дневни случаи. (Гардијан)