Што уби тони риба во европска река? Мистеријата се продлабочува

Анализите на примероците на речните примероци земени и во Полска и во Германија откриле зголемено ниво на сол


 

Лабораториските тестови по масовното изумирање на рибите во реката Одра открија високи нивоа на соленост, но живата не ги отрула нејзините води, изјави во саботата полскиот министер за животна средина додека мистеријата продолжува за тоа што уби тони риби во Централна Европа.

Ана Москва, министерка за клима и животна средина, рече дека анализите на примероците на речните примероци земени и во Полска и во Германија откриле зголемено ниво на сол. Сеопфатни токсиколошки студии сè уште се во тек во Полска, рече таа.

Таа рече дека полската државна ветеринарна управа тестирала седум видови на мртви риби и ја отфрлила живата како причина за изумирањето, но сè уште чекаат резултати од други супстанции. Таа рече дека резултатите од тестовите од Германија, исто така, не покажале големо присуство на жива.

Реката Одра тече од Чешка до границата меѓу Полска и Германија пред да се влее во Балтичкото Море. Некои германски медиуми сугерираа дека реката е отруена со жива.
Полскиот премиер Матеуш Моравјецки во петокот изјави дека „огромни количини хемиски отпад“ веројатно биле намерно фрлени во втората најдолга река во неговата земја, предизвикувајќи еколошка штета толку голема што ќе бидат потребни години за да се опорави водениот пат.

Во саботата, Моравјецки вети дека ќе стори сé што е можно за да го ограничи уништувањето на животната средина. Полскиот министер за внатрешни работи рече дека ќе биде исплатена награда од 1 милион злоти (220.000 долари) на секој што ќе помогне во откривањето на одговорните за загадувањето на реката.

Властите во североисточната германска покраина Мекленбург-Западна Померанија ги предупредија луѓето да не ловат риба или да користат вода од лагуната Шчечин, бидејќи загадената вода на реката се очекуваше да стигне до областа на устието во сабота навечер.

„Степенот на изумирањето на рибите е шокантен. Ова е удар за Одра како воден пат со голема еколошка вредност, од кој се претпоставува дека нема да закрепне долго време“, рече Алекс Фогел, министер за животна средина за германската покраина Бранденбург, по која тече реката.

Одговорните за полските води, полската национална управа за управување со води, во четвртокот изјави дека 10 тони мртви риби биле извадени од реката. Стотици доброволци работеа на помош за собирање мртви риби долж германската страна.

Германските лаборатории соопштија дека откриле „атипични“ нивоа на „соли“ кои би можеле да се поврзат со изумирањето, но нема да ги објаснат целосно сами.

Моравјецки призна дека некои полски функционери биле „бавни“ во реакцијата откако биле видени огромен број мртви риби како пливаат и се испливуваат на брегот, и рече дека двајца од нив биле отпуштени.

„За мене, сепак, најважно е да се справиме со оваа еколошка катастрофа што е можно поскоро, бидејќи природата е наше заедничко наследство“, рече Моравјецки.

Неговите коментари ги повтори и градоначалничката на Швед, Анекатрин Хопе, чиј германски град се наоѓа веднаш до националниот парк Долна Одра. Таа ја нарече контаминацијата на реката „еколошка катастрофа од невидени размери“ за регионот. (АП)