Што стои зад вклучувањето на постари и мажени кандидатки за мис Универзум? 


Мексико – Во последните неколку недели, организацијата Мис Универзум собра пофалби за своите инклузивни нови политики, со што жените од која било возраст и брачен статус, кои се бремени или веќе мајки, имаат право да се натпреваруваат за прв пат од почетокот на изборот во 1950-тите.

Но, протеченото видео од внатрешна средба на Мис Универзум од октомври 2023 година покренува прашања за тоа дали одлуката на раководството да ги отстрани ограничувањата за натпреварувачите е нешто повеќе од стратешки трик за позитивен имиџ.

Минатиот месец, Бејли Ен Кенеди беше крунисана за нова Мис Мериленд на САД – станувајќи првата трансродова и првата Азијка Американка што ја освоила титулата. 31-годишната убавица рече дека одлучила да се натпреварува на изборот откако Мис Универзум минатата година ги укина старосните ограничувања за натпреварувачите за да им дозволи на сите постари од 28 години да се натпреваруваат. (Организацијата Мис Универзум ги промени своите правила за да дозволи трансродови натпреварувачи во 2012 година). Победниците на државните натпревари се натпреваруваат на натпреварот за Мис на САД и тој победник оди на Мис Универзум.

Корисниците на социјалните мрежи брзо го пофалија Кенеди бидејќи таа, како што рече еден корисник на X, „ја скрши речиси секоја бариера што постоеше во историјата на државните избори“.

Победата на Кенеди уследи по мноштвото известувања од медиумите како NBC News и CNN за дебито на 71-годишната Мариса Теијо во историјата како најстарата натпреварувачка што некогаш учествувала на изборот за Мис Тексас САД.

„Чувствувам дека сите жени сега имаат нова фаза на можности, сила и убавина“, изјави Теијо за USA Today.

Позитивните наслови, заедно со јазикот на нејзината веб-страница што ја опишува организацијата Мис Универзум како „инклузивна“ и „безбеден простор за жените“, може да сугерираат дека организацијата врти нов лист по години на контроверзии. Неодамна, беа забележани невидени оставки на носителките на титулата Мис на САД и Мис тинејџерски САД и наводи од поранешни вработени во Мис на САД за токсична работна средина. Мис САД работи под раководство на Мис Универзум; Мис Универзум не даде никакви изјави за оставките или обвинувањата против раководството на Мис на САД.

Но, иако може да има помалку ограничувања за тоа кој може да се натпреварува на Мис Универзум и нејзините подружници како Мис САД, не е јасно дали натпреварувачите кои сега се квалификуваат за избори благодарение на новите политики на организацијата, всушност имаат шанса да ја однесат круната дома.

Според протеченото внатрешно видео добиено од Yahoo News и разговори со поранешни вработени во Мис Универзум, тоа нема да се случи.

Видеото, кое првично беше обелоденето во февруари од поранешен вработен, прикажува состанок во управниот одбор во Мексико Сити, сегашната главна канцеларија на организацијата Мис Универзум, што се одржа во октомври 2023 година. Меѓу оние што седеа на Табела се Ен Јакафонг Јакрајутатип, косопственичка на Мис Универзум и првата неамериканка и трансродова жена која е сопственик на организацијата; Раул Роча, другиот косопственик; Салвадор Ортиз, деловен соработник на Rocha’s; и Синтија де ла Вега, поранешна носителка на изборот за убавина која се повлече од функцијата сопственик на франшизата на Мис Мексико во мај.

На видеото може да се слушне како групата разговара за „План Маја“, за која Џакрајутатип објаснува дека е планот за Мис Универзум сега да дозволи „транс жени, жени со сопрузи, разведени жени“ и „променета старосна граница“.

„Ова е комуникациска стратегија бидејќи, разбирате, тие можат да се натпреваруваат, но не можат да победат“, вели Јакрајутатип во собата. „Ние само ја објавивме политиката таму – „социјално вклучување“ како што би рекле луѓето“.

Родриго Гојтортуа, поранешниот извршен директор на Мис Мексико, кој беше ангажиран од Роча и Ортиз да помогне во стратегијата за социјалните мрежи на Мис Универзум, беше во собата за време на разговорот. Неговата екипа го сними состанокот и тој беше оној кој ја обелодени снимката претходно оваа година. Гојтортуа веќе не работи за организацијата.

Гојтортуа изјави за Yahoo News дека, врз основа на разговорите на кои бил присутен, тој верува дека раководството на Мис Универзум носело прогресивни одлуки само за цели на публицитет и нема намера да дозволи ниту една натпреварувачка која спаѓа во новите категории да ја освои титулата Мис Универзум. Покрај Гојтортуа, Yahoo News разговараше со уште двајца поранешни вработени во организацијата Мис Универзум, од кои едната беше во просторијата за време на снимениот октомвриски состанок, кои ги потврдија тврдењата на Гојтортуа. Двајцата поранешни вработени, кои одбија да зборуваат , рекоа дека разговорот што се слуша на видеото не бил изолиран инцидент, туку инцидент што се случил повеќе пати меѓу раководството.

„Организацијата им кажуваше на печатот и сè: „Ние сме многу инклузивни и ќе прифатиме транс жени и мажени жени затоа што веруваме во човековите права, веруваме во правата на жените“, рече Гојтортуа. „Но внатрешно, знаеме дека тие не можат да победат“.

Организација на Мис Универзум го упати Yahoo News до соопштение за печатот од февруари во кое истекувањето на видеото го нарече „злонамерно“ и, иако не го именуваа експлицитно Гојтортуа, рекоа дека се свесни за „одредени поединци“ кои се обидуваат „да го нарушат угледот на организацијата со ширење лажни обвиненија. “

„Организацијата Мис Универзум стои како светилник на зајакнување и различност“, се вели во соопштението. „Нашата цврста посветеност на инклузијата е пример на раководството на нашиот извршен директор, Ен Јакрајутатип, чија непоколеблива посветеност поттикна клима на слобода и еднаквост преку нејзините постапки.

Ниту тимовите за односи со јавноста на Мис Мериленд ниту на Мис Тексас не одговорија на повеќекратните барања на Yahoo News за коментар.