Што се случува со вашето тело ако пиете чај секој ден?


Чајот е еден од најомилените пијалоци на планетата. Некои го пијат со појадок, некои за да се релаксираат пред спиење.

Имајќи предвид дека луѓето ширум светот го консумираат овој пијалок, илјадници години, се поставува прашањето какви здравствени придобивки може да понуди чајот и дали има некои негативни несакани ефекти од неговото пиење.

Повеќето од овие придобивки или несакани ефекти се поврзани со специфични типови на чај, но има неколку што може да се кажат за чајот во поопшта смисла. На пример, зелениот чај е познат како еден од најздравите видови  чај поради неговите специфични антиоксиданси, па затоа може да понуди одредени придобивки што другите билни чаеви можеби ги немаат. Слично на тоа, билните чаеви можат да бидат единствени во зависност од цветот од кој потекнуваат, така што секој вид ќе се разликува во она што го обезбедува.

Чајот може да му помогне на вашето срце

Будењето со шолја чај или уживањето во шолја чај пред спиење може да биде повеќе од само задоволување на вашите желби. Всушност, малку чај може да ви помогне да го одржите вашето срце здраво.

„Одредени чаеви, како што се црниот чај, зелениот чај и чајот од хибискус, се поврзани со подобрување на здравјето на срцето и може да помогнат во намалување на крвниот притисок, намалување на нивото на ЛДЛ холестеролот и подобрување на целокупната кардиоваскуларна функција“, вели д-р Ејми Гудсон.

Може да ја подобри вашата когнитивна функција

Оние кои пијат зелен чај ќе бидат среќни кога знаат дека нивната навика за пиење чај може да им даде поттик на нивниот мозок.

„Овој чај содржи Л-теанин, амино киселина која работи синергетски со кофеинот за да обезбеди помазно и поодржливо засилување на енергијата, подобрувајќи ја будноста и когнитивната функција“, вели Бест.

Сепак, овие когнитивни придобивки не доаѓаат само од зелениот чај.

„Чајовите со кофеин, исто така, можат да дадат благ енергетски поттик и да ја подобрат будноста и когнитивната функција“, вели Гудсон.

Чајот може да помогне во варењето

Кога се борите со вознемирен стомак или варење, одредени чаеви можат да ви помогнат да се опуштите.

„Билни чаеви како камилица, нане и ѓумбир го поддржуваат дигестивното здравје и помагаат во ублажување на симптомите на надуеност, варење и гадење“, вели д-р Лиза Јанг.

Не само што чајот може да помогне веднаш да се подобри варењето, туку може да помогне и за здравјето на цревата и варењето со текот на времето. На пример, танините од црниот чај може да имаат благи антибактериски својства кои можат да го поддржат здравјето на цревата преку промовирање на растот на корисни цревни бактерии, додава таа.

Може да ви помогне да се опуштите

Чајот од камилица, кој се прави од суви цветови од камилица, особено се користи за спиење и релаксација.

„Овој чај е познат по своите смирувачки ефекти поради присуството на апигенин, антиоксиданс кој се врзува за одредени рецептори во вашиот мозок, намалувајќи ја анксиозноста и промовирајќи релаксација“, вели докторката.

Кога станува збор за вашиот сон, чајот од камилица пред спиење може да го подобри квалитетот и времетраењето на сонот, благодарение на неговите седативни својства кои можат да ве натераат да се чувствувате поспани.

Можете да го намалите воспалението

Чајот е познат и по своите антиинфламаторни својства. Според една студија во Меѓународниот журнал за молекуларна наука, постои огромна количина на истражувања кои можат да ги докажат позитивните антиинфламаторни придобивки од редовното пиење чај.

Оваа студија конкретно се занимава со зелениот и црниот чај. Она што истражувачите го открија е дека својствата пронајдени во зелениот и црниот чај може да имаат огромно влијание врз намалувањето на воспалението во црвените крвни зрнца. Тие дури откриле дека луѓето со лупус кои консумирале зелен чај дневно во текот на 12 недели пријавиле помалку воспаление во нивните тела.