Што напиша Борел на својот блог за состанокот со Вучиќ и Курти во Охрид


 

Време е за договор меѓу Белград и Приштина за спроведување на договорот за нормализација на односите, изјави високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, во пресрет на средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти на 18 март во Охрид.

Во текстот објавен на веб-страницата на службата за надворешна политика на ЕУ, тој вели дека е време Белград и Приштина „да преземат одговорност“ и да направат чекор кон ЕУ, пренесува РТС.

„Средбата во Охрид ќе се разликува од претходните, бидејќи ќе се фокусираме на дискусијата за Анексот за имплементација на неодамнешниот предлог на ЕУ, кој треба да доведе до далекусежна нормализација на односите меѓу Косово и Србија“, вели Борел.

Тој додаде дека двата елементи на договорот ќе доведат до нормализирање на животот на луѓето во регионот и ќе го отворат патот за, како што наведе, „Белград и Приштина кон ЕУ“.

Во текстот, високиот претставник потсетува дека на последната средба во Брисел, лидерите на Белград и Приштина се согласиле дека нема потреба од понатамошни разговори за предлогот на патот кон ЕУ за нормализација на односите, документ поддржан од лидерите. од 27-те земји-членки на ЕУ.

„Тоа не е мало достигнување, но работата сѐ уште не е завршена“, рече Борел.

Тој вели дека Западен Балкан и дијалогот меѓу Белград и Приштина се еден од главните приоритети на неговиот мандат и истакна дека ги поддржува аспирациите на луѓето од регионот да живеат во општества на демократија и владеење на право и да се биде дел од пошироката европска заедница на вредности.

„За да се случи ова, Белград и Приштина мора да ги нормализираат односите. Нема заобиколен пат“, изјави Борел.

Зборувајќи за ситуацијата во Косово, тој рече дека 2022 година ја одбележаа кризниот менаџмент, барикадите, заканите и насилството.

„Затоа во септември 2022 година, со поддршка на лидерите на Германија и Франција и нашите американски пријатели, им претставивме храбар план на претседателот Вучиќ и премиерот Курти“, додаде високиот претставник на ЕУ.

Борел очекува дека планот „ќе стави крај на серијата кризи, ќе го фокусира вниманието на нормализацијата на односите и помирувањето и ќе му овозможи на целиот регион да се движи кон ЕУ“.

„Важно е да се фокусираме на пошироката слика и да не дозволиме прозорецот на можност да се затвори пред очите на луѓето од регионот, како што се случи неколку пати досега“, вели Жозеп Борел.