Што ќе значи затворската казна на Хана Гутиерез за Алек Болдвин?


Две лица се осудени за фаталното пукање на снимањето на „Раст“, бидејќи актерот Алек Болдвин, третото лице обвинето во врска со смртта на кинематограферот Халина Хачинс, чека судење за ненамерно убиство.

Болдвин вежбаше вкрстено извлекување во црква на снимањето на вестернот на 21 октомври 2021 година, кога револверот Colt .45 испука вистински куршум , фатално погодувајќи ја Хачинс и повредувајќи го режисерот Џоел Соуза.

Поротата ја прогласи реквизетерката за оружје на филмот, Хана Гутиерез, за виновна за ненамерно убиство во фаталното пукање и таа беше осудена на максимална казна за кривичното дело — 18 месеци затвор — во понеделникот.

„Само ти го претвори безбедното оружје во смртоносно оружје“, рече судијката Мери Марлоу Сомер додека ја изрекуваше казната. „Но, за вас, г-ѓа Хачинс би била жива. Мажот би ја имал својата партнерка, а малото момче ќе ја има својата мајка“.

Дејвид Холс, првиот асистент на режисерот на филмот, кој ја вршеше безбедносната проверка на револверот пред пукањето, беше обвинет за несовесна употреба на смртоносно оружје во врска со инцидентот. Тој се изјасни дека не го оспорува прекршокот и минатата година беше осуден на шест месеци условна казна како дел од спогодбата за признавање вина.

Болдвин, кој исто така беше продуцент на филмот, беше обвинет од големата порота за ненамерно убиство претходно оваа година, откако обвинителите претходно го отфрлија обвинението. Тој се изјасни за невин и неговото судење треба да започне во јули.

Адвокатот на Гутиерез, Џејсон Боулс, изјави за ABC News по изрекувањето на пресудата во понеделникот дека Гутиерез бил жртвено јагне во пукањето и дека продуцентите создале „набрзина сцена“ на снимањето. Нејзиниот адвокат рече дека планираат да поднесат жалба.

Со оглед на тоа што Гутиерез ја доби максималната казна за истото обвинение со кое се соочува Болдвин, актерот „ќе мора да биде многу нервозен“, рече Боулс.

„Тој има многу добри адвокати и знам дека тие напорно работат на тоа, но мислам дека тој мора да биде нервозен во овој момент“, рече Боулс.

Правниот соработник на ABC News Брајан Бакмиер рече дека казната за Гутиерез испраќа „силна порака“ и ќе биде „многу голем и застрашувачки повик за будење за Алек Болдвин“.

„Иако многу експерти би можеле да речат: „Знаеш што, злосторство од ниско ниво, првпат апсење, може да добиеш условна казна, може да добиеш шлаканица по зглобот“. Не. Ако Хана Гутиерез доби 18 месеци затвор, станува многу поверојатна реалност дека ако Алек Болдвин биде прогласен за виновен, тој би можел да страда од исто толку затворска време во зависност од тоа како се одвиваат фактите“, рече Бакмиер.

Гутиерез на крајот беше одговорна за огненото оружје на сетот, додека Болдвин беше актерот кој  го користеше пиштолот во снимањето и продуцент на сетот, рече Бакмиер.

Обвинителите може да тврдат дека тој придонел „во оваа средина на хаос што доведе до недоволно финансирање, луѓето не ја вршат својата работа правилно, и исто како што виде со Хана Гутиерез-Рид, вистински куршуми насекаде низ сетот“, рече Бакмиер.

Правниот соработник на ABC News, Чана Лојд, управен партнер во фирмата Кохран, рече дека случаите се за „систематски неуспеси“.

„Секој што е одговорен за тоа може да биде повикан на одговорност за тој систематски неуспех“, рече Лојд. „Таа очигледно како оружарка ја имаше главната должност, но има и други во синџирот на команда кои имаа некои пропусти овде на овој сет“.

Кога случајот на Болдвин оди на судење, Лојд рече дека одбраната најверојатно ќе се прилагоди на информациите што произлегоа од судењето на Гутиерез и нагласи дека таа е одговорна за огненото оружје на снимањето.

„Тие го видоа како се одвива овој судски процес, разбираат со што се  соочи поротата, така што ќе го искористат тоа во своја полза за да можат да ја направат неговата одбрана“, рече Лојд. „Тие ќе се потпрат многу на фактот дека тој не беше задолжен да ги стави куршумите во пиштолот, како што беше Хана Гутиерез, и тие ќе се наведат на тоа за негова одбрана“.

За време на судењето на Гутиерез, беа прикажани снимки од Болдвин од снимањето на „Рѓа“, вклучително и слика на актерот како пука со пиштол откако рекол „сечи“. Обвинителката Кари Морисеј се осврна на неговата улога во пукањето за време на нејзиниот завршен збор, велејќи им на поротниците: „Однесувањето на Алек Болдвин и неговата небезбедност од пиштол во црквата тој ден е нешто за што тој ќе мора да одговара. Не со вас и не денес .

За време на судењето на Болдвин, обвинителите најверојатно ќе се фокусираат на одговорностите на продуцентите и безбедносните упатства и ќе ги едуцираат поротниците за тоа какви се стандардите, според Хелен Д. фирма која редовно ги советува компаниите за филмска и телевизиска продукција.

„Мислам дека ќе видиме како обвинителот прилично се фокусира на она што за јавноста може да изгледа не толку драматично, туку „Покажи ми ги сите ваши упатства за безбедност на полињата. Покажи ми ја политиката на осигурување што ја имате за здравјето и безбедноста на вашиот персонал. Покажете ми како секоја личност на сетот беше ориентирана кон сетот, кон опремата“, изјави Ривис за ABC News. „Мислам дека ќе видите многу голем дел од обвинителството како повторно и повторно покажува колку малку има .

Одбраната, во меѓувреме, најверојатно ќе се обиде да го прикаже Болдвин како „исклучително вешт и искусен и одговорен и жртва“ на Гутиерез, рече таа.

„На крајот на денот, смртта на Хачинс мислам дека ќе се гледа како на навистина трагичен повик за будење за продуцентите ширум земјата и навистина чувствувам дека Алек Болдвин ќе се држи на многу висок стандард“. таа рече. „Верувам дека се подготвува за тоа најдобро што може.

Еј-Би-Си Њуз контактираше со адвокатите на Болдвин за коментар по изрекувањето на пресудата на Гутиерез.

По обвинението за ненамерно убиство на почетокот на оваа година, неговите адвокати во изјавата рекоа: „Со нетрпение го очекуваме нашиот ден пред судот“.

Неговите адвокати минатиот месец поднесоа барање за отфрлање на неговото обвинение, обвинувајќи ги обвинителите за „неетичко омаловажување“ на актерот и „прекршување на речиси секое правило во книгата“ за да се обезбеди обвинение за големата порота.

Во одговорот на предлогот поднесен претходно овој месец, обвинителите тврдеа дека Болдвин ја пропуштил загриженоста за Гутиерез и ја „загрозил безбедноста“ на сетот барајќи од екипажот и оружарката да работат побрзо.

„Комбинацијата на небрежноста и неискуството на Хана Гутиерез и целосната негрижа на Алек Болдвин за безбедноста на луѓето околу него би се покажала смртоносна за Халина Хачинс“, изјавија обвинителите.

Судијата Марлоу Сомер допрва треба да се произнесе по предлогот за отфрлање на обвинението.