Што ќе биде со Доналд Трамп?

И покрај тоа што американскиот претседател не го признава поразот тоа не значи дека бесконечно може да остане во Белата куќа. Што го очекува Трамп по крајот на неговиот мандат?

Помина една недела откако Американците излегоа на гласање и го избраа Џо Бајден, поранешниот демократски потпретседател за 46-ти претседател на САД. Два месеци пред официјалната инаугурација, Бајден веќе ја презема новата улога: состаноци со здравствените експерти за подоготовка на анти-корона план, телефонски разговори со политичари во Лондон, Берлин и Париз.

Во меѓувреме сѐ повеќе луѓе се прашуваат што ќе се случи наскоро со актуелниот претседател, кој сѐ уште не помислува јавно да признае дека ги загубил изборите. Освен ако не верувате во изненадувачки пресврт – а со овој претседател ништо не е исклучено – времето на Доналд Трамп во Белата куќа му истекува на 20 јануари 2021 година. И што потоа?

Куп долгови

Веќе се зборува дека упорноста со која Трамп и понатаму се држи до идејата да остане уште еден мандат – со сѐ обидите прво да го спречи изборниот процес, а потоа и пребројувањето на гласовите – се објаснува со потребата да го задржи правниот и финансиски имунитет поврзан со претседателската функција. „Позицијата е она што го спасува од затвор и сиромаштија,“ изјави историчарот Тимоти Снајдер за магазинот „Њујоркер“ пред изборите.

Во септември истражување на весникот „Њујорк тајмс“ откри дека Трамп има долгови во висина од 400 милиони долари (околу 340 милиони евра) – од кои голем дел кон Дојче банк – кои доспеваат во следните четири години.  Само неколку дена пред американските избори, менаџери на Дојче Банк за агенцијата Ројтерс изјавија дека пораз на Трамп ќе ѝ олесни на банката да си ги наплати кредитите кои му се дадени лично на Трамп, или пак да изврши присилна наплата на долговите.

Линк до текстот на Дојче веле тука