Што ја чека Меланија Трамп по Белата куќа: Посветена мајка или богата дама?

САД-Неконвенционална и непредвидлива, првата дама Меланија Трамп сега се соочува со задача да ја ослободи Белата куќа и да одлучи како ќе изгледа следната фаза од нејзиниот живот.

Последните неколку дена од изборната недела беа бурни како и последните скоро четири години во Вашингтон – но прилично типично за неа: Таа беше видена само еднаш – во Белата куќа со претседателот во раните утрински часови во средата наутро – и оттогаш не се видени или слушнати во јавноста.

Во меѓувреме, сè беше готово, освен викањето. Продолжија чекањата за грицкање на ноктите, а Бајден медиумите го прогласија претседател во саботата наутро .. . Претседателот напиша повеќе твитови,со едниот побара престанок на пребројувањето на гласовите, а другиот тврди дека победил „со многу“ .

Меланија Трамп не беше таму. Во петокот наутро, нејзиниот профил на Твитер испрати твит за болницата што ја посети минатата година во Бостон, како ништо невообичаено да не се случува.

Па сега, откако демократот Џо Бајден е прогласен за победник, што е следно за неа? Ќе се врати ли на нејзината поранешна улога на посветена мајка и богата дама за одмор, патувајќи меѓу еден до друг имот на Трамп? Дали по 21 јануари, таа ќе се упати кон нејзиниот пентхаус Трамп Тауер во Њујорк или ќе се упати кон бањата во Мар-а-Лаго во сончевата Палм Бич, Флорида?

Врз основа на изминатите четири години, таа најверојатно нема да се довери. Но, навестување: Таа гласаше во вторникот лично во округот Палм Бич каде што Трамп се пријавија да гласаат и го направија своето официјално живеалиште.

„Претпоставувам дека г-ѓа Трамп ќе се врати на Флорида – или можеби ќе може да го убеди нејзиниот сопруг да се врати во Њујорк како нивна официјална резиденција – и да продолжи со начинот на живеење што го водеше пред Белата куќа”, предвидува историчарот на првата дама Кетрин Елисон, професор по историја на Универзитетот во Охајо.

Но, прво ќе се зафати со украсување на Белата куќа за последната Божиќна сезона на Трампс, вели Анита МекБрајд, која беше поранешна шефица на канцеларијата на Лора Буш, поранешна прва дама .

Губењето на изборите доаѓа со „одредено разочарување што ја немам оваа опција (да бидам во Белата куќа) повторно откако работев толку напорно на тоа“, вели МекБрајд. “Поминувате низ фазите на загуба затоа што тоа е загуба. Мислам дека (Трамп) ќе се фокусира на нејзиното семејство и нејзиниот син (Барон); помошта да му помогне да управува со оваа транзиција најверојатно ќе биде пред сè во нејзиниот ум”.

Ја следеа несакани биографии, вклучително и една поранешна пријателка која објави тајни ленти од нивните разговори, фаќајќи ја потсмев на првата дама за некои аспекти од нејзината улога.

„Би можела да кажам дека сум најсилуваната личност на светот“, се жалеше таа за Еј-Би-Си во нејзиното меинстрим интервју за медиумите, за време на нејзината турнеја низ Африка во 2018 година, за што беше облечена во сафари стил и колонијален шлем .

„Мислам дека на Меланија веројатно тајно ќе ѝ олесни“, вели Кејт Андерсен Броуер, новинарка и автор на книги за Белата куќа, вклучувајќи ги и „Првите жени“ за модерните први дами. „Ова не е она за што се омажи таа“.

Американците можеби се сомневале во амбивалентноста врз основа на нејзината одлука да не се пресели во Белата куќа на 21 јануари. Таа и нејзиниот сопруг рекоа дека чекала пет месеци за Барон да ја заврши учебната година во Њујорк.

Од тој изненадувачки почеток, Трамп честопати беше под опсада во источното крило, но со малку врски со живите поранешни први дами кои се јавуваа.

„Таа се чувствува како да не може да стори ништо како што треба, и иако секоја прва дама се чувствува така во одреден момент, таа има неповолност да се омажи за некој што го изгоре секој мост кон минатото“, вели Андерсен Броуер.

Родена и израсната во централна Европа, Словенија (поранешна дел од Југославија), Трамп (50) е државјанин на САД само 14 години. Но, улогата што таа се очекуваше да ја прифати, тешко може да се открие дури и за политички и социјално разбирливи жени родени и израснати во САД.

„Работата е и онака толку нејасна, па очекувајќи таа (веднаш) да ја разбере тежината на тоа и да знае што да прави, а во меѓувреме никој од другите не сакаа да разговараат со неа, освен можеби Лора Буш, која неколку пати дојде на чај, затоа што сите толку многу не го сакаат нејзиниот сопруг “.

Мајра Гутин, професор по комуникација и историчар на првата дама на универзитетот Ридер во Њу Џерси, смета дека на Трамп ќе ѝ се суди како на  „просечна прва дама“, што ги исполнила церемонијалните одговорности и започнал проект на првата дама. Но, „таа не беше активист “, вели Гутин.

Таа е прва прва дама родена во странство во последните 195 години. Првиот поранешен моден модел која позираше  гола. Прва што е трета сопруга на претседателот. Првата за која англискиот не ѝ беше нејзин мајчин јазик.

По многу одложувања, таа ја започна својата иницијатива за прва дама, Биди најдобар, чија цел беше „да им се помогне на децата“ со борба против малтретирање преку Интернет и злоупотреба на опиоиди.

„Многу Американци никогаш не развија дефинитивна перцепција за неа“, вели Гутин. „Нејзината иницијатива во Белата куќа, иако добронамерна, никогаш особено не одекна.

Бети Бојд Кароли, авторка на повеќе книги поврзани со Белата куќа, вклучително и „Првите дами“, вели дека Трамп „не сторила ништо значајно“ за време на нејзиниот мандат.

„Ќе влезе во историјата како прва дама која ја користеше облеката како одмаздоубив гест кон медиумите – таа ги мрази медиумите“, вели Андерсон Броуер. „Смета дека е смешно што нејзината облека се анализира вака и дека ќе се забавува со потсмев на луѓето“.

Но, по Белата куќа, тоа нема да биде толку важно. Тоа може да ги „полуди новинарите, но не сум сигурна дека некој ќе се грижи што ќе облече откако ќе биде надвор од Вашингтон“, вели Кароли.

Меланија Трамп би можел да им се одмазди на своите непријатели со пишување мемоари, како што обично прават повеќето први дами: Книгата на Мишел Обама, „”Becoming,” “, беше бестселер и заработи милиони.

„Мислам дека Меланија ќе се врати во животот на таа дама која руча ручек, што е потполно нејзино право, но ако напише книга би можела да заработи многу пари“, вели Андерсен Броуер. “Ако таа напишеше книга , како што се мемоарите на Ненси Реган” My Turn””, тоа би било многу добро. И можеби, со оглед на начинот на кој (понекогаш) зборува толку искрено”.

Но, Трамп ќе ја направи улогата на нејзиното мајчинство пред сè, дури и кога Барон ќе порасне за неколку години и ќе го напушти домот. Дали таа и тој ќе се вратат во Њујорк за да може да се врати во неговото поранешно приватно училиште во Менхетен?

Може ли таа да остане да остане во Вашингтон додека тој заврши средно училиште во неговото сегашно училиште во Потомак, Мериленд, на околу 20 милји од Белата куќа? (Поранешниот претседател Барак Обама и Мишел Обама останаа во Вашингтон по нивните години во Белата куќа за нивните две ќерки да завршат во нивното приватно училиште.)

МекБрајд не мисли дека Трамп, кој било од нив, ќе се остане во Вашингтон. Таа смета дека е можно поранешната прва дама да може тивко да се вклучи во дизајнирањето на библиотека по претседателствувањето, со оглед на нејзиниот интерес за дизајн.

Но, таа исто така може да продолжи да се залага за некои од причините што ги покажа во Белата куќа, како што е зависноста од неонатална дрога, особено ако ја прашале некои од групите со кои комуницирала додека ги посетувала болниците и биле домаќини на тркалезни маси за ова прашање, МекБрајд вели.

„Понекогаш сте проклети ако правите и проклети ако не, затоа правите што сакате, што доаѓа природно и е одраз на вашиот стил и вкус, а потоа се надевате дека на луѓето им се допаѓа“, вели МекБрајд.

Што се однесува до тоа каде ќе живеат Трамп по напуштањето на Белата куќа, тие имаат многу луксузни куќи за избор, вклучително и Трамп Тауер, Мар-а-Лаго во Палм Бич, имотот Севент Спрингс во Вестчестер, Њујорк и Националниот терен за голф Трамп во Бедминстер, Њујорк . (УСА Тудеј)