Што го предизвика падот на акциите на технолошките компании?

Со оглед на неодамнешниот пораст на акциите од технолошкиот сектор, се очекуваше корекција, но малкумина очекуваа дека отрезнувањето ќе дојде толку брзо.

Но, тоа сепак се случи во четвртокот и петокот. Индексот Насдак падна за 600 поени или пет проценти во четвртокот и дополнителни 145 поени во петокот. Во еден момент, Насдак веќе се оддалечи 10 отсто од рекордот со кој се пофали во средата, кога сè уште беше над 12.000 поени. Ваков дводневен пад немаше од март, кога започна епидемијата што ги принуди инвеститорите во страв.

Оваа есен е од поинаква природа, веројатно е само малку поголема корекција по огромниот раст (Дау Џонс се врати назад 60 проценти во однос на март), така што повеќето аналитичари сè уште веруваат дека пазарот е во „биково“ расположение, пишува СЕЕбиз.

Некои падови се многу видливи. Акциите на Тесла, кои го започнаа месецот на ниво од над 500 американски долари (компанијата направи поделба 1: 5 на крајот на август), паднаа на добри 382 американски долари. Очекувањата дека акциите ќе станат дел од елитниот клуб во септември и ќе бидат вклучени во пресметката на индексот S&P 500 не се остварија, а оваа чест им припадна на три компании помалку познати на пошироката јавност.

Акциите на „Епл“ исто така значително паднаа и загубија осум проценти во четвртокот. Бидејќи пазарната капитализација на Apple достигна астрономски 2 билиони долари (2 илјади милијарди долари) во август, повеќе од комбинираната вредност на сите компании што го сочинуваат индексот „Расел 2000“ во Њујорк, веќе ссе зголемувааат предупредувањата дека проценките се превисоки и дека корекцијата е неизбежна. „Фајненшл тајмс“ исто така објави дека на растот на одредени акции влијаела и јапонската „Софтбанк“ со тргување со опции.

Завчера Си-Ен-Би-Си јави дека најбогатите директори на американските компании „Биг Тек“ (Безос, Маск, Закерберг и Гејтс) изгубија вкупно 25 милијарди долари од нето-богатството по продажбата на технолошки акции.