Шпански кралски скандал: „Како Валис и Меган, и мене ме обвинуваа за падот на еден моќен маж“

Англија-Дамата во срцето на корупцискиот скандал што ги разниша темелите на шпанското кралско семејство се спореди со Меган Маркл и Волис Симпсон додека откри детали за кампањата на малтретирање против неа.

Корина зу Сајн-Витгенштајн за „Телеграф“ изјави дека „непријателството е секогаш насочено кон жената“, додека таа раскажува за нејзината врска со поранешниот крал Хуан Карлос и за наводното заплашување од страна на оперативците на шпанските тајни служби во Лондон.

Валис Симпсон и војводата од Виндзор, 1942, во Насау, Бахами

Во најискреното интервју што го даде за горчливите последици од раскинувањето на врската, г-ѓа Сајн-Витгенштајн рече дека шпанскиот естанблишмент и медиумите ја третирале како денешна Валис Симпсон, обвинета како злобната жена одговорна за абдикацијата на војводата од Виндзор како иден крал на Англија.

„Постои тенденција дека кога луѓето не можат да контролираат моќен човек, тие го уништуваат објектот на неговата наклонетост“, објасни 56-годишната данска бизнисменка.

„Овој наратив сè уште опстојува до денес. Можете дури и да го видите со Меган и Хари. Непријателството секогаш оди кај жената, а мажот е  беспомошно суштество кое е ужасно изманипулирано и жената е таа што ја втурнува земјата во огромна криза “.

Името на г-ѓа Зу Сајн-Витгенштајн беше поврзано со Хуан Карлос во 2012 година, кога таа тврди дека нејзиното присуство на патувањето во лов на слонови со кралот го открил тогашниот шеф на шпанската тајна служба (ЦНИ), Феликс Санц Ролдан , во услови на напнатост во палатата околу можното абдицирање на кралот.

Во 2018 година, таа и другите соработници на Хуан Карлос беа под истрага во Швајцарија за наводно перење пари, што доведе до откривање дека од поранешниот крал во 2012 година добила подарок од 65 милиони евра, биланс на нафтената компанија  со седиште во Панама компанија што ја основаше четири години порано благодарение на „донацијата“ од 100 милиони американски долари од кралот на Саудиска Арабија, Абдула.

Гневот заради сафарито во 2012 година и засебен корупциски скандал со зетот на Хуан Карлос, Ињаки Урдангарин, го натераа да абдицира во 2014 година. Кога „Телеграф“ во март откри дека кралот Фелипе бил именуван како наследен корисник на средствата од Фондот „Лукум“, синот на Хуан Карлос отфрли какво било финансиско наследство и стави вето на годишни стипендии заради стариот крал.

Откако беше ставен под истрага на обвинителите на Врховниот суд, 82-годишниот Хуан Карлос ја напушти Шпанија во август, летајќи кон привремен егзил во Абу Даби.

Неколку недели по дебаклот во Боцвана, кога Хуан Карлос го скрши колкот и мораше да биде вратен назад во Мадрид за да се оперира поради медиумски бес, г-ѓа Зу Сајн-Витгенштајн рече дека нејзиниот стан во Монако бил „окупиран од платеници шест недели“, генералот Санц Ролдан и кажувал дека агентите биле таму за нејзино обезбедување.

Хуан Карлос со кралицата Софија

На патување во Бразил истиот месец април 2012 година, г-ѓа Зу Сајн-Витгенштајн тврди дека ја следат и дека во еден момент возачите на друго возило се обиделе да ја истргнат од патот.

„Ноќта пред да заминам за Бразил, еден човек се појави во мојата хотелска соба во 2 часот по полноќ и ми рече дека е таму за да ми помогне да ги спакувам куферите. Не тропна, не запали светло “.

Конечно, рече таа, на 5 мај 2012 година генералот Санц Ролдан, кој беше директор на ЦНИ од 2009 до 2019 година, ја посети во нејзината соба во хотелот Конот во Лондон. „Тоа беше многу застрашувачки разговор, како разговор со Ханибал Лектор. Тој рече: Освен ако не го сториш тоа што го велам, не можам да ја гарантирам физичката безбедност на тебе и на твоите деца “.

Таа рече дека упатствата на генералот биле таа да не зборува пред медиумите и да го „мотивира“ Хуан Карлос да остане како крал во време на шпекулации за можна абдикација.

Според г-ѓа Зу Сајн-Витгенштајн, агентите во нејзиниот дом во Монако украле лични документи и професионални договори. Ова беше, тврди таа, почетокот на кампањата за „уривање на мојата финансиска и професионална репутација“, со шпански државни агенти убедувајќи ги нејзините клиенти дека се однесувала нечесно кон Хуан Карлос, па дури и плаќајќи им да не работат повеќе со неа.

„Се чувствувам како да сум бил заложник на волјата на најмалку двајца исклучително моќни луѓе, поранешниот крал на Шпанија и генералот Санц Ролдан“.

Г-ѓа Зу Сајн-Витгенштајн рече дека сите нејзини семејни односи биле нарушени од озборувања, вклучително и нејзиниот син Александар на 14-годишна возраст читајќи пораки за тоа дека е „крадец и нестабилна, луда вештерка“ во групата WhatsApp на која Хуан Карлос исто така припаѓаше.

Г-ѓа Зу Сајн-Витгенштајн, исто така, тврдеше дека била подложена на постојан надзор, со нејзиниот мобилен телефон и персонални компјутери и оние на нејзините асистенти кои биле под напади на Интернет и алармот за паника во нејзиниот стан во Лондон ноќе.

„На крајот, целта е да ве изолира и да се чувствувате како да стоите сами на некое поле, и многу луѓе би извршиле самоубиство под овој притисок. Оваа брутална кампања, извршена со воена прецизност, не остави ниту еден дел од мојот живот недопрен “.

Размислувајќи за тоа колку луѓе се чини дека ја оправдуваат злоупотребата против неа поради огромниот финансиски подарок што го добила од Хуан Карлос, г-ѓа Зу Сајн-Витгенштајн рече дека траекторијата по која се одвивала пред осум години значи дека ќе заработела иста сума пари ако не беше надвор од бизнисот. „Да ми беше даден избор помеѓу овој подарок и да продолжам со мојата кариера, ќе ги изберев своите професионални ангажмани во 2019 година.“

Правниот тим на г-ѓа Зу Сајн-Витгенштајн му се обрати на шпанскиот крал Фелипе и кралицата Летиција. „Го замолив да ја стави својата тежина зад запирање на кампањата за злоупотреба од страна на неговиот татко, кој останува член на кралската куќа. Ако не можете да го контролирате сопственото семејство, како можете да водите нација? “

Г-ѓа Зу Сајн-Витгенштајн рече дека единствениот одговор на кралот Фелипе е да се дистанцира од финансиските зделки на неговиот татко, додека ги игнорира нејзините тврдења за вознемирување. „Сметам дека тоа е зачудувачки и разочарувачки во денешната клима, каде што имате луѓе како Харви Вајнстин, и моето срце оди кон тие жртви. Злоупотребата не е секогаш сексуална, може да има различни форми. Во мојот случај тоа е психолошки вид на злоупотреба “.

Г-ѓа Зу Сајн-Витгенштајн постојано повторуваше дека ќе поднесе тужба пред судот во Велика Британија, обвинувајќи ги водечките членови на шпанската држава за вознемирување.

Во однос на истрагата во Швајцарија, г-ѓа Зу Сајн-Витгенштајн рече дека останува уверена дека нема да биде покрената никаква обвинение против неа.

За време на нејзината врска со Хуан Карлос, за која рече дека траела помеѓу 2004 и 2009 година, г-ѓа Зу Сајн-Витгенштајн се присетила на тогашниот крал што ја однел на турнеја низ палатата Зарзуела надвор од Мадрид, вклучувајќи ја и она што таа го нарече „просторија за готовина“, која содржи значителни количини на хартиени пари.

„Парите не можат да се следат, така што имаше многу во палатата. Според она што ми го рече, секој член на семејството на кој му требаше готовина си помагаше во тоа “.