Шпанија се надева на враќање во нормалата на крајот од јуни

Семејството Лопез чекаат во ред да донираат крв во шпанскиот град Ронда (Фото: Ројтерс)

Шпанскиот план за укинување на ограничувањата треба да се одвива во четири фази

 

Мадрид – Шпанија во вторникот објави четирифазен план за укинување на едно од најтешките блокирања од корона вирусот во Европа и враќање на нормалноста до крајот на јуни, бидејќи дневната бројка на смртни случаи падна на 301, што е помалку од една третина од рекордното ниво од 950 на почетокот на април.

Премиерот Педро Санчез рече дека укинувањето на мерките кои го запреа јавниот живот од 14 март и речиси ја парализираа економијата, ќе започне на 4 мај и ќе варира од регион до регион. Секоја фаза е дизајнирана да трае две недели.

Прогресијата во повисоки фази со помалку ограничувања ќе зависи од факторите, како што се развојот на стапката на инфекција, бројот на легла за интензивна нега на локално ниво и како регионите ќе ги спроведуваат правилата за социјална дистанца, рече тој, без да се објави конкретни прагови за таквата проценка.

Додека рестораните можат да започнат со отворање на тераси не повеќе од 30 отсто од нивниот капацитет во текот на првата фаза, далечинско работење ќе се препорача онаму каде што е можно до достигнување на последната фаза од планот во одреден момент на јуни, кога плажите би можеле повторно да се отворат со поддршка на локалните власти.

„Почнуваме да гледаме на исходот што ќе биде награда за огромниот колективен напор направен во текот на изминатите недели“, рече Санчез, предупредувајќи дека „вирусот сè уште демне“.

„Сега зависи од луѓето, тргнуваме на патување без прецизна мапа за патот… Она што го постигнавме е огромно, но сето тоа би можело да се изгуби ако не се грижиме едни за други“, рече тој.

Санчез објасни дека владата избрала да не определи прецизни рокови за олеснување на заклучувањето, како Италија на пример, за да избегне да се изгубат во флуидната состојба.

Вкупните жртви од почетокот на појавата на епидемија се искачија на 23.822 во вторникот, при што дневното зголемување се спушти од 331 во понеделникот, соопшти Министерството за здравство. Бројот на дијагностицирани случаи се искачи на 210.773 – втор по големина во светот по Соединетите Држави.

Стапката на невработеност во првиот квартал се искачи на 14,4 отсто од 13,8 отсто во претходните три месеци, соопшти Националниот институт за статистика. Овие податоци само делумно го отсликаа влијанието на заклучувањето што започна две недели пред крајот на кварталот.

Според предвидувањата на Банката на Шпанија, коронавирусната криза може да влијае стапката на невработеност да достигне до 21,7 проценти оваа година, при што економијата да отиде во минус до 12,4 отсто.

„Властите ќе го постават темпото“, рече Хозе Антонио Алварез, извршен директор на „Сантандер“, на прес-конференција, откако втората најголема банка во еврозоната по пазарна вредност, објави пад на профитот од 82 отсто за провизиите резервирани за пандемијата. (Ројтерс)