Шпанија го отповика амбасадорот откако аргентинскиот претседател ја нарече сопругата на шпанскиот премиер „корумпирана“


Шпанија го отповика својот амбасадор во Буенос Аирес на консултации во неделата, откако аргентинскиот претседател Хавиер Милеи даде погрдни коментари за сопругата на шпанскиот премиер Педро Санчез за време на десничарскиот митинг во Мадрид.

Шпанскиот министер за надворешни работи Хозе Мануел Албарес во изјавата исто така рече дека Мадрид бара јавно извинување од Милеи, по изјавите што тој ги даде неколку часа претходно за сопругата на премиерот Санчез.

Контроверзните зборови на Милеи беа кажани на конвенцијата „Европа Вива 24“, организирана од шпанската крајнодесничарска партија Вокс, на која тој беше почесен гостин.

На конгресот, аргентинскиот претседател, кој со недели е во отворен конфликт со шпанската влада, ја нападна левата партија со многу навредливи зборови, како и сопругата на премиерот Бегоња Санчез, обвинувајќи ја дека е корумпирана, иако тој не ја именува.

„Кога имате корумпирана сопруга, се валкате и потребни ви се пет дена да размислите за тоа“, рече тој.

Иако во ниту еден момент не спомна имиња, тоа беше јасна алузија на неодамнешната одлука на премиерот Санчез да ги прекине сите негови активности и да се пензионира на пет дена за да размисли за можна оставка, откако шпанските судови отворија прелиминарна истрага за „тргување со влијание“ и „корупција“ врз неговата сопруга.

„Исклучително сериозните зборови што ги кажа денеска Милеи во Мадрид ги надминуваат сите политички и идеолошки разлики“, рече Албарес неколку часа по изјавата на аргентинскиот претседател.

„Тие се без преседан во историјата на меѓународните односи, а уште помалку во историјата на односите меѓу две држави и два народа обединети со силни братски врски“, додаде тој.