Шпанија: Бројот на мртвите од корона надмина 1.000

Пожарникарите од Мадрид со порака до граѓаните: Останете дома“ (Фото: ЕПА)

Во Шпанија бројот на починати се искачи на 1.002, додека земјата се обидува да запре епидемија која спирално се движи во една од најлошите во Европа.

Повеќе од третина од документираните случаи се во Мадрид. Во петокот, армиските специјалисти требаше да започнат со влегување во домови за да помогнат во дезинфекција, откако вирусот однесе повеќе од 50 животи во установи за нега на стари лица во целиот регион.

Додека здравствените власти предупредуваат дека врвот на кризата е сè уште далеку, оние на првите редови ги опишаа преполните болници дека работат близу до капацитетот што го имаат, нивните борби се влошуваат со силен недостиг на заштитни средства, како што се маски и нараквици.

„Сегашната состојба во болниците во Мадрид е критична“, рече Ангела Хернандез, од Здружението на лекари и професионалци во Мадрид. „Здравствениот систем е во аларм“.

На почетокот од оваа недела, нејзиното здружение започна да им нуди – преку телефон или е-пошта – бесплатна терапија на здравствените работници во регионот, во надеж дека ќе им помогне подобро да се справат со кризата.

Аранзазу Ло, чија 68-годишна мајка се лекува на пневмонија во болница во предградието на Мадрид, опиша хаотична состојба. „Има пациенти со пневмонија кои 48 часа останаа да седат на столици во одделот за итни случаи, принудени да спијат на овие столчиња додека чекаат за резултатите од нивните тестови за Ковид-19“, рече таа.

Регионалниот лидер на Мадрид ги негираше извештаите дека здравствените работници биле принудени да одлучат кој добива потенцијална нега за живот. „Здравствениот систем ги третира сите пациенти подеднакво“, рече Изабел Дајаз Ајузо за радиодифузерот Антена 3. „Никој не се издвојува“.

Министерот за здравство на земјата во четвртокот вети засилување на системот, најавувајќи планови за регрутирање од групи како што се студенти по медицина и неодамна пензионирани лекари на оние  50.000 здравствени работници што работат во системот. (Гардијан)