Шолц против недавањето Шенген визи на Русите


Германскиот канцелар Олаф Шолц одбива да ги поддржи зголемените повици за забрана на ниво на цела ЕУ за давање туристички визи на Русите.Говорејќи во Осло по состанокот со нордиските лидери, Шолц рече: „Ова не е војна на рускиот народ. Тоа е војна на Путин и мораме да бидеме многу јасни на таа тема. За нас е важно да разбереме дека има многу луѓе кои бегаат од Русија бидејќи не се согласуваат со рускиот режим“, рече тој.

Финска и Естонија беа меѓу водечките гласови кои повикуваат на пристап ширум ЕУ за справување со прашањето на Русите кои ја користат „дупката“ на санкциите што им овозможува да патуваат по копно во ЕУ, кога санкциите инаку би ги спречиле. Постои загриженост дека ова им дозволува на Русите да ги користат меѓународните аеродроми како Хелсинки за слободно да патуваат, да одат на одмор и да ги избегнат последиците што требаше да ги имаат санкциите. Финската премиерка Сана Марин, која ја поддржува забраната за туристичка виза, во Осло рече дека тоа е прашање за кое ЕУ треба да разговара.

„Тоа не е црно или бело прашање, има нијанси на сиво“, рече таа, повторувајќи ги коментарите на нејзиниот министер за надворешни работи, кој неодамна изјави за Еуроњуз дека „ако го намалиме бројот на шенген визи што ги издаваме, треба да имаме покоординиран пристап на ЕУ“.

И естонската премиерка Каја Калас неодамна на Твитер напиша дека „посетата на Европа е привилегија, а не човеково право. Авионските патувања од Русија се затворени. Тоа значи дека додека земјите од Шенген издаваат визи, соседите на Русија го носат товарот (Финска, Естонија, Латвија – единствени пристапни точки). Сега е време да се стави крај на туризмот од Русија“.

Нејзините коментари предизвикаа брз и огорчен одговор од Кремљ, при што Дмитриј Медведев – поранешен руски премиер и претседател – ја спореди Калас со нацистите поради нејзините коментари.

Додека Финска, Естонија и другите земји од ЕУ кои граничат со Русија сè уште се надеваат дека ЕУ ќе донесе колективна одлука за иднината на Шенген визите за Русите, некои земји преземаат свои мерки. Финска избра бирократска мерка за намалување на бројот на туристички визи издадени во нејзините дипломатски претставништва во Русија, нудејќи помалку термини за аплицирање.Естонија отиде подалеку и одлучи да престане да нуди визни услуги за Русите и ќе одбие да пушти во своите граници било кои Руси со шенген туристички визи издадени од Естонија, при што естонскиот министер за надворешни работи Урмас Реинсалу ги повика другите земји да преземат слични мерки.

Во понеделникот во видео порака, претседателот на Украина, Володимир Зеленски, рече дека дискусијата за тоа дали да се дадат туристички визи на Русите или не „се проширува секој ден“.

„Нови држави и нови политичари се приклучуваат на [дискусијата]“, рече Зеленски. „На крајот тоа треба да доведе до соодветни одлуки“.

Министрите за надворешни работи на ЕУ се очекува да разговараат за оваа тема на нивниот годишен состанок „Гимних“ во Чешка на крајот на август, иако коментарите на Шолц прават да изгледа дека забраната би била малку веројатна без германска поддршка. Критичарите ќе кажат дека сите поделби во ЕУ и одат во прилог на Русија.