Шокантни снимки од САД: Полицијата тепа и апси студенти кои протестираат за Палестина


Десетици демонстранти беа уапсени во средата додека учествуваа во пропалестинските демонстрации низ кампусите на американските колеџи.
Најмалку 34 демонстранти, вклучително и член на медиумите од локална новинска станица, беа уапсени за време на демонстрациите на Универзитетот во Тексас во Остин, а уште најмалку 50 беа приведени од полицијата на Универзитетот во Јужна Калифорнија.

Апсењата доаѓаат во време на бранот демонстрации во кампусите низ САД, кои започнаа минатата недела откако студентите на Универзитетот Колумбија во Њујорк поставија кампови повикувајќи го универзитетот да се откаже од производителите на оружје поврзани со Израел. Демонстрациите доведоа до масовни суспензии и апсење на стотици студенти во Њујорк и во други градови.

Во Калифорнија, демонстрациите се проширија во УК Беркли и УСЦ. Понатаму на север, на Државниот политехнички универзитет во Калифорнија, Хумболт, демонстрантите се забарикадираа во зградата на универзитетот користејќи мебел, шатори, синџири и патенти, што доведе до заклучување на кампусот.
Студентите на Универзитетот Харвард во средата наутро поставија камп во Харвард Јард во знак на протест против суспензијата на Комитетот за солидарност на Палестина на универзитетот и бараат одвојување на универзитетот од Израел поради неговата војна во Газа. И во Тексас, антивоен протест на Универзитетот во Тексас во Остин резултираше со најмалку 34 апсења, вклучително и фоторепортер, откако државните војници упаднаа во кампусот.

Илјадници студенти маршираа или кампуваа на универзитетите од Масачусетс до Калифорнија оваа недела, барајќи од нивните училишта да ги прекинат финансиските врски со Израел и да се отстапат од компаниите што го поттикнаа неговиот повеќемесечен конфликт.

На Универзитетот Беркли протестниот камп влезе во третиот ден. Редиците шатори беа додадени на групата поставена на скалите на универзитетската сала Спроул во центарот на кампусот. Почнувајќи од само десетина, повеќе студенти се приклучија на „Кампот за слободна Палестина“ во изминатите три дена.

UC Berkeley има 427 милиони долари инвестиции во портфолиото на BlackRock, а претставниците на училиштето коментираат дека промената на нивната инвестициска стратегија не е на маса. Има минимално присуство на полиција или обезбедување, но студентите велат дека се подготвуваат тоа да се промени. Групата е решена да остане дури и ако универзитетот се обиде насилно да ги отстрани.

Демонстрантите, исто така, повикуваат на академски бојкот, со што би се прекинала соработката со израелските универзитети и воспоставување нова програма за палестински студии.

Полицијата, реагирајќи на протестите на УСЦ, влезе напред-назад со демонстрантите околу шаторот. Според новинарот на Лос Анџелес Тајмс од местото на настанот, од 19 часот по локално време, повеќе од десет луѓе биле уапсени во кампусот.

Фотограф кој ги покривал протестите за Фокс 7 Остин бил уапсен откако бил фатен во тепачка меѓу полицајци и студенти, потврди станицата. Долгогодишниот репортер од Тексас беше соборен во навалица и можеше да се види како крвари пред полицијата да му помогне да стигне до амбулантно возило, кое му ја преврза главата.

Факултетот во УТ Остин ќе штрајкува како одговор на, како што го нарекоа „милитаризиран одговор“ на „мирна, планирана акција“, што го натера X да одбие да одржи часови почнувајќи од четврток.