Ширењето на вирусот во Германија станува „неконтролирано“

Пазарот на Боксхагенер плац во Берлин (Фото: Ројтерс)

БЕРЛИН – Германците се соочуваат со „тест на карактерот“ за да го запрат напливот на бројот на случаи со корона вирусот, рече во четвртокот министерот за здравство Јенс Шпан по најголемиот пораст на новите дневни случаи од април.

Предупредувајќи ги луѓето дека мора да се држат до правилата за дистанцирање и хигиена за да се осигура дека ситуацијата нема да излезе од контрола со наближувањето на зимата, тој покажа со прст кон младите.

„Се наоѓаме на есенска пресвртница“, рече Шпан. „Не смееме да ја изгубиме контролата… ова е тест за карактерот за нашето општество“.

Германија досега успеа да ги задржи бројот на случаи и смртни случаи пониски од многу нејзини соседи, но бројот на нови дневни случаи со корона вирус скокна за речиси половина, покажаа податоците на Институтот „Роберт Кох“ (РКИ) во четвртокот.

Изразувајќи уверување дека ситуацијата нема да се влоши толку лошо како што се случи за време на заклучувањето во март и април и велејќи дека болниците можат да се справат, тој ја обвини негрижата и игнорантското однесување на луѓето за порастот.

„Главно помладите луѓе се заразуваат затоа што мислат дека не се ранливи“, рече Шпан.

Само многу малку случаи доаѓаат од продавници, фризери и јавен превоз, рече тој, па дури и училиштата и градинките се справуваа релативно добро. Главните проблеми произлегоа од социјалните собири, големите настани, свадбите и верските собири.

Оваа недела министрите се договорија за вонредни мерки за намалување на домашниот туризам за да се обидат да спречат втор бран. Берлин, познат по просперитетна сцена на забави и финансискиот центар Франкфурт воведоа полициски час за вечерните забави.

Претходно, податоците на РКИ покажаа дека бројот на дневни случаи со корона вирус е зголемен за 4.058 на 310.144, а пријавениот број на починати е 16 и вкупната бројка изнесува 9.578.

„Можно е да видиме повеќе од 10.000 нови случаи на ден и дека вирусот ќе се шири неконтролирано“, рече шефот на РКИ, Лотар Вилер, додавајќи дека само 8 проценти од случаите биле увезени од странство. (Ројтерс)