Шест руски региони нападнати од дронови и саботери за еден ден


Експлозија во Краснодар

 

Шест руски региони од Белгород до Санкт Петербург беа погодени од проектили, беспилотни летала и саботери во последните 24 часа.

Во Ростовската област вечерта на 25 мај, ракета на украинскиот ракетно-тактички комплекс „Гром“ беше соборена од силите за воздушна одбрана во областа каде што се наоѓа воен аеродром, пишува телеграмскиот канал Шот. Аеродромот се наоѓа на околу 150 километри од границата со регионот Луганск. Таму е стациониран 559. авионски полк бомбардери, кој е дел од 4-та армија на воздухопловните сили, која е вклучена во нападите на Украина.

Во Белгородската област во селото Октјабрски, исто така, вечерта на 25 мај, беспилотно летало фрлило експлозивна направа врз зградата на „Гаспром“, пренесува База повикувајќи се на информирани извори. Од експлозијата се скршени прозорци, а оштетени се и фасадата и покривот. Немаше жртви.

Во областа Брјанск, три борбени дронови, со разлика од 15 минути, го нападнаа селото Стратива, кое се наоѓа на 4 километри од границата. Околу 18 часот на 25 мај, две беспилотни летала наизменично фрлаа неидентификуван експлозив во поле, а потоа се појави дрон кој носеше РПГ полнење. Тој беше соборен со мало оружје.

Во Краснодар, во четири часот наутро на 26 мај, грмеше експлозија во центарот на градот. Гувернерот на Краснодарската територија Венијамин Кондратиев изјави дека се истражуваат причините за инцидентот. Според телеграмскиот канал База, Краснодар бил нападнат од два беспилотни летала, а едно од од нив било соборено.

Во Санкт Петербург попладнето на 25 мај, на железничката станицата Дачно, саботери го запалија релејниот ормар.. На местото на злосторството биле пронајдени запалка, полесна течност и изгорена пакување паста за заби. Саботерите сѐ уште не се пронајдени.

Во Москва, ноќта на 26 мај, неидентификувани лица запалија и релеен ормар во во источниот округ на главниот град. Според База, во врска со инцидентот, органите на редот трагаат по три лица кои ги запаметил очевидец. Според неговите зборови, прво ги помешал со железничари, но потоа ги видел пламените јазици. По нив се трага.